Kiedy potrzebne jest ubezpieczenie na życie?

Redakcja 8 maja 2020

Udostępnij:

Zdrowie i życie to najcenniejsze wartości dla każdego człowieka. Dbając o nie i chcąc zapewnić sobie zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci czy utraty zdrowia, warto się zdecydować na wykupienie polisy na życie. Jak ona działa, na czym polega i kto w szczególności powinien się nią zainteresować?

kiedy potrzebne jest ubezpieczenie na zycie

 

Po co Ci ubezpieczenie na życie

Głównym celem, dla którego wykupuje się ubezpieczenie na życie, jest finansowe zabezpieczenie siebie i bliskich na wypadek śmierci lub – jeśli umowa tak stanowi – utraty zdrowia. Upraszczając, polisa działa w ten sposób, że w razie śmierci, poważnej choroby bądź innej dolegliwości zdrowotnej uniemożliwiającej lub ograniczającej zarobkowanie towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie. Jego wysokość zależy przede wszystkim od wartości sumy, a co za tym idzie, składki ubezpieczeniowej – im ona większa, tym wyższe świadczenie. W razie śmierci pieniądze otrzymuje najbliższa rodzina zmarłego lub także inne wskazane przez niego osoby.

Podstawowy zakres ochrony gwarantowanej przez polisę na życie obejmuje śmierć ubezpieczonego – aby otrzymać świadczenie w razie utraty zdrowia, konieczne jest dobranie dodatkowych opcji, co oczywiście wiąże się z podwyższeniem składki. W zależności od wybranej oferty i konfiguracji danej polisy istnieje możliwość dobrania kolejnych elementów ochrony, które zapewniają wypłatę w takich sytuacjach jak np. urodzenie dziecka.

Dla kogo polisa na życie

Kto w szczególności powinien być zainteresowany wykupieniem ubezpieczenia na życie? Przede wszystkim osoby odpowiedzialne za utrzymanie najbliższych. Jeżeli masz świadomość, że w razie Twojej śmierci lub utraty możliwości zarobkowania poziom życia Twojej rodziny drastycznie się obniży, to polisa na życie będzie doskonałym zabezpieczeniem na wypadek nieszczęścia. Dzięki niej masz pewność, że w razie Twojego odejścia lub utraty zdrowia straty finansowe z tym związane zostaną pokryte z ubezpieczenia.

Warunki ubezpieczenia na życie

Kluczowym elementem polisy na życie jest suma ubezpieczeniowa. W jaki sposób ją ustalić? Najpierw zastanów się, jakie są zobowiązanie Twoje i Twojej rodziny. Ile miesięcznie przeznaczasz na utrzymanie siebie i bliskich? Jak wysokie są Twoje zobowiązania kredytowe? Jak duża kwota będzie potrzebna Twojej rodzinie na utrzymanie, gdy Cię zabraknie? Od odpowiedzi na te pytania powinna zależeć wysokość sumy ubezpieczeniowej.

Ustal jej wysokość w taki sposób, aby z jednej strony zapewniała byt bliskim na wypadek Twojej śmierci. Z drugiej pamiętaj, żeby nie przesadzać z wysokością sumy ubezpieczeniowej – jeżeli będzie zbyt duża, składka może zanadto obciążyć Twój portfel. Poza potrzebami finansowymi najbliższych uwzględnij więc własne możliwości finansowe. Zastanów się, na jak wysoką składkę Cię stać, tak aby nie stanowiła zbyt dużego ciężaru dla Twojego budżetu.

Wybierając ofertę, skup się przede wszystkim na warunkach danej polisy. Dokładnie przeczytaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i zorientuj się, w jakich sytuacjach polisa działa. Sprawdź, czy gwarantuje odszkodowanie tylko w razie śmierci, czy również w przypadku trwałego kalectwa, poważnej choroby, inwalidztwa, czy wypadku. Dokładnie przeczytaj, jakie choroby ubezpieczenie obejmuje i jak definiowane jest kalectwo czy trwałe inwalidztwo. Szczegóły są bardzo istotne, dlatego jeżeli pojawi się jakakolwiek wątpliwość, staraj się od razu ją wyjaśnić i uzyskać rzetelną odpowiedź na pojawiające się pytania.

Na rynku dostępne są różne typy ubezpieczeń na życie:

  • indywidualne,

  • grupowe,

  • na dożycie,

  • bezterminowe.

Każde z nich różni się pod pewnymi względami, więc jeśli się zastanawiasz, którą ofertę wybrać, przeanalizuj aktualną sytuację na rynku. W podjęciu najlepszej decyzji i zakupieniu najkorzystniejszej polisy na życie pomoże Ci internetowy kalkulator ubezpieczeń na życie.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments