Jakie są kary za brak OC?

Redakcja 9 lipca 2020

Udostępnij:

OC to ubezpieczenie obowiązkowe dla wszystkich kierowców, którego zadaniem jest usystematyzowanie spraw związanych z przyznawaniem odszkodowań poszkodowanym w wyniku wypadku czy kolizji. Za jej brak grożą kary finansowe, które co roku są waloryzowane. Ile wynoszą w 2020 roku? Sprawdź, czy warto ryzykować, wyjeżdżając na drogi bez ważnej polisy.

jakie kary za brak oc

 

Kary za brak OC – co decyduje o ich wysokości?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK określa obowiązek wykupienia polisy OC na każdy pojazd oraz sposób naliczania i nakładania kar za jego niedotrzymanie. Z zapisów aktu prawnego wynika, że instytucją odpowiedzialną za kontrolę kierowców w zakresie OC oraz nakładanie i egzekwowanie kar z tytułu braku tego rodzaju ochrony jest UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Ich wysokość jest z kolei zależna od ustalanej przez rząd płacy minimalnej. W 2020 roku wzrosła ona do 2600 zł brutto (z 2250 zł), co oznacza również wzrost wysokości opłat za brak ważnego ubezpieczenia. Z aktualnymi stawkami kar za brak OC można się zawsze zapoznać pod adresem https://rankomat.pl/samochod/kary-za-brak-oc.

Brak OC – uważaj, by nie narazić się na karę!

Istnieje niewielu kierowców, którzy z premedytacją rezygnują z OC, licząc na to, że uda im się uniknąć kary. Większość sankcji nakładanych przez UFG dotyczy osób, które są nieświadome wygaśnięcia ubezpieczenia. Ze statystyk instytucji wynika, że najczęstsze przyczyny braku polisy to:

  • wygaśnięcie ubezpieczenia poprzedniego właściciela pojazdu – kupując używany samochód, można korzystać z polisy zbywcy, ale należy pamiętać, że po zakończeniu okresu obowiązywania umowy nie zostaje ona automatycznie przedłużona;
  • przekonanie, że OC jest potrzebne tylko dla używanych i sprawnych technicznie samochodów – składki trzeba opłacać za każdy pojazd, aż do momentu jego wyrejestrowania lub sprzedaży;
  • nieopłacenie pełnej składki ubezpieczenia, a w wyniku nieprzedłużenie polisy – OC przedłuża się automatycznie tylko wtedy, gdy jest w całości opłacone; dlatego brak nawet pojedynczej raty może generować dodatkowe koszty w postaci kary za brak OC.

Warto również pamiętać, że UFG bardzo sprawnie zajmuje się wykrywaniem kierowców bez ważnego OC. Dlatego wszelkie próby przechytrzenia systemu zwykle kończą się fiaskiem. Co więcej, kary są znacznie wyższe niż składki OC, dlatego tego rodzaju działania są po prostu nieopłacalne.

Kary za brak OC w 2020 roku – ile wynoszą i od czego zależy ich wysokość?

Jak już wspomniano, wysokość kar za brak OC w 2020 roku zależy od minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego przez rząd. Jest ponadto zależna od rodzaju pojazdu i czasu, podczas którego nie był objęty ochroną. Maksymalna kara za brak OC w 2020 roku to:

  • dla samochodów osobowych dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto), czyli 5200 zł,
  • dla samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli 7200 zł,
  • dla pozostałych pojazdów – równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia, czyli 870 zł.

Pełna stawka nie obowiązuje jednak dla wszystkich. Stosuje się bowiem również przelicznik zależny od czasu, w którym kierowca był pozbawiony obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej. I tak:

  • powyżej 14 dni bez OC obowiązuje pełna opłata karna,
  • od 4 do 14 dni bez OC obowiązuje 50% opłaty karnej,
  • do 3 dni bez OC obowiązuje 20% opłaty karnej.

Brak OC – groźne nie tylko opłaty karne!

Warto wiedzieć, że kierowcom, którzy nie opłacają OC, grozi nie tylko kara naliczana przez UFG, ale również inne konsekwencje finansowe. Brak polisy może być znacznie bardziej dotkliwy, jeśli spowodujesz wypadek. Fundusz zapewnia w takim przypadku wypłatę świadczeń osobom poszkodowanym podczas zdarzenia. Jednocześnie występuje jednak do sprawcy o zwrot kosztów. To może oznaczać wezwanie do zapłaty wielu tysięcy złotych. Statystycznie jest to kwota 16,5 tys. zł, a jeśli nie zapłacisz, czeka Cię postępowanie egzekucyjne. Co ważne, jeśli wypadek spowoduje kierowca, który nie jest właścicielem pojazdu bez OC, obaj mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments