Jaki zakres posiada AC Cz. II

Redakcja 14 października 2009

Udostępnij:

W pierwszej części artykułu został przedstawiony jeden element zakresu ubezpieczenia AC, mianowicie kradzież pojazdu. W drugiej części omówione zostaną pozostałe aspekty zakresu ochrony auto casco. Co obejmuje ochrona ubezpieczeniowa AC oprócz kradzieży samochodu? Zwrócimy też uwagę na wysokość składki ubezpieczeniowej. Od czego jest ona uzależniona?

Wysokość składki ubezpieczeniowej AC nie jest jednakowa dla wszystkich pojazdów, które różnią się chociażby wartością rynkową czy też rocznikiem. Dlatego właśnie, zupełnie inne składki ubezpieczeniowe zapłacą: właściciel luksusowego auta z 2008 roku i posiadacz małego samochodu z tego samego rocznika. Wysokość polisy zależy od określonych czynników, należą do nich, m.in.: wartość rynkowa pojazdu, marka, model pojazdu, przebieg, rok produkcji, stan techniczny pojazdu oraz dodatkowe wyposażenie.

Co jeszcze, oprócz sytuacji kradzieży, obejmuje swoim zakresem ubezpieczenie AC?

Po pierwsze kolizje drogowe

Jeśli wykupimy ubezpieczenie AC, nasz samochód zostanie objęty ochroną w sytuacji zderzenia z innym pojazdem, osobą, zwierzęciem lub przedmiotem. Nieobowiązkowe ubezpieczenie AC różni się zatem znacznie od obowiązkowego OC, które chroni wyłącznie interesy poszkodowanego w wypadku lub kolizji. Kiedy dojdzie do kolizji drogowej z naszej winy, w wyniku której uszkodzimy zarówno nasz samochód, jak i auto inne, to nasze OC pokryje koszty naprawy samochodu poszkodowanego, a sami otrzymamy z  ubezpieczenia AC środki finansowe na naprawę naszego pojazdu. Ponadto, jak zostało wspomniane wyżej, uzyskamy zwrot kosztów za naprawę samochodu, gdy na drogę wyskoczy nam jakieś zwierzę, spadająca dachówka uszkodzi nam dach lub rowerzysta w wyniku kolizji zadrapie nam lakier.

Po drugie akty wandalizmu

Ubezpieczenie autocasco obejmuje też swoim zakresem akty wandalizmu spowodowane przez osoby trzecie. Zatem, uzyskamy odszkodowanie na naprawę naszego samochodu, gdy złośliwy sąsiad podrapie nam lakier albo grupa nastolatków wybije wszystkie szyby w aucie. Sytuacje te nie są od nas zależne, natomiast ich skutki mogą poważnie nadwyrężyć niejeden domowy budżet. Dlatego warto posiadać AC, które obejmie swoim zakresem także takie zdarzenia.

Po trzecie zdarzenia losowe

Autocasco obejmuje również swoim zakresem szkody spowodowane przez rozmaite zdarzenia losowe oraz zjawiska atmosferyczne. Pogoda zmienia się nieustannie na całym globie, coraz częściej obserwujemy zjawiska, które niszczą mienie.  Powódź, huragan to bardzo niebezpieczne zjawiska atmosferyczne i jeśli w ich wyniku zostanie uszkodzony nasz samochód, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy. Otrzymamy również zwrot kosztów za naprawę, gdy pożar zniszczy nasz samochód lub grad uszkodzi nam karoserię. Pozostałe zdarzenia losowe, które uwzględnia ubezpieczenie AC, to m.in.: zatopienie, uderzenie pioruna, ulewny deszcz, osuwanie lub zapadanie się ziemi. Powyższe zdarzenia trudno przewidzieć, dlatego też warto wykupić ubezpieczenie AC, aby w razie szkód, choć częściowo otrzymać rekompensatę finansową.

Warto pamiętać

Zanim podpiszemy umowę ubezpieczenia, koniecznie dokładnie ją przeczytajmy i zastanówmy się, czego tak naprawdę oczekujemy. Istotnym elementem jest suma ubezpieczenia, sprawdźmy zatem, czy jest dla nas odpowiednia, od niej przecież zależy wysokość odszkodowania. Kolejnym ważnym aspektem są udziały własne towarzystwa ubezpieczeniowego, które są potrącane z naszej polisy. Warto zatem dokładnie wiedzieć, ile wynoszą.

Podstawowym celem ubezpieczenia, bez znaczenia, czego ono ma dotyczyć, jest odszkodowanie. Należy zatem wcześniej sprawdzić, czy nasz ubezpieczyciel jest wypłacalny, czy posiada biuro w naszym mieście i jak długo trwa sama procedura odszkodowawcza. Informacje te możemy uzyskać bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej.

Pamiętajmy – aby otrzymać odszkodowanie, musimy przestrzegać określonych procedur zapisanych w umowie. Należą do nich kolejno: powiadomienie policji o zaistniałym zdarzeniu oraz udzielenie pełnych informacji towarzystwu ubezpieczeniowemu. Samo zgłoszenie musi nastąpić we wskazanym przez ubezpieczyciela terminie. Przestrzeganie tych procedur warunkuje wypłatę odszkodowania, dlatego też należy o nich pamiętać.

Autocasco nie należy do najtańszych ubezpieczeń, ale zakres ochrony jest na tyle szeroki, że naprawdę warto przeznaczyć środki finansowe na opłacenie składek.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments