Jaka kara grozi za cofanie licznika w samochodzie?

Redakcja 25 stycznia 2022

Udostępnij:

Auto, które ma mniejszy przebieg, może być atrakcyjniejszym pojazdem w oczach potencjalnych nabywców. Dlatego niektórzy dopuszczają się nielegalnych praktyki i cofają liczniki w samochodach. Dotyczy to zarówno aut pochodzących z kraju, jak i tych sprowadzanych z zagranicy. Wyjaśniamy, czy cofanie licznika jest przestępstwem i na co narażają się ci, którzy praktykują ten proceder.

Licznik w aucie

Cofanie licznika – dlaczego właściciel pojazdów dopuszczają się takiej praktyki?

Auta, które przejechały niewiele kilometrów, to pojazdy, których szukają osoby myślący o zakupie czterech kółek. Niestety nie zawsze mogą być oni pewni tego, że to, co wskazuje licznik, jest zgodne ze stanem rzeczywistym.

Nieuczciwi sprzedawcy często decydują się na cofanie licznika, gdyż:

 • auto z mniejszym przebiegiem można zdecydowanie łatwiej sprzedać – to właśnie na to, ile kilometrów przejechał już pojazd, szczególnie zwracają uwagę potencjalni kupujący
 • pojazdy z licznikiem, które wskazują mniej przejechanych kilometrów, można sprzedać w wyższej cenie
 • im mniej kilometrów przejechał samochód, tym ma on wyższą wartość rynkową – spada ona drastycznie zwłaszcza wtedy, kiedy licznik wskaże, że przebieg jest większy niż 200 tys. km.

Czujność kupującego powinna wzbudzić zbyt mała liczba przejechanych kilometrów w stosunku do roku produkcji danego samochodu. Ponadto podczas kupowania auta warto zwrócić uwagę nie tylko na przejechane kilometry, ale też na stan techniczny. Oprócz tego po stronie kupujących stoją przepisy prawa – cofanie licznika to nielegalna, karalna praktyka.

Kary za cofanie licznika – od kiedy są wymierzane?

Do niedawna nieuczciwi sprzedawcy, którzy chcieli sprzedać auta w jak najwyższej cenie, często decydowali się na cofanie licznika. Kara, jaką mogą obecnie dostać za dopuszczenie się takiego czynu, zniechęca niektórych do fałszowania przebiegu auta.

Przepisy, dzięki którym dopuszczenie się cofnięcia licznika jest przestępstwem, weszły w życie 1 stycznia 2020 roku. Ukarani za to mogą zostać:

 • osoba fizyczna, która cofając licznik, zafałszowała rzeczywisty przebieg auta
 • ten, kto zlecił wykonanie takiej „usługi” osobie trzeciej – np. mechanikowi samochodowemu.

To, że licznik został cofnięty, może zostać stwierdzone podczas kontroli drogowej. W toku dalszego postępowania fakt ten zostanie zgłoszony do wydziału dochodzeniowo-śledczego. Właściciel samochodu zostanie wezwany do złożenia wyjaśnień, a jeśli okaże się, że dopuścił się cofnięcia licznika, zostaną postawione mu zarzuty popełnienia przestępstwa.

Co grozi za cofanie licznika?

O tym, co grozi tym, którzy cofną licznik, mówi art. 306a Kodeksu karnego. Zgodnie ze znajdującymi się tam zapisami osoby, które dopuszczą się takiego czynu, będą podlegały karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. To samo będzie groziło tym, którzy zlecą sfałszowanie przebiegu osobie trzeciej.

Kodeks karny wspomina także o „wypadku mniejszej wagi”. Dotyczy ona sytuacji, kiedy właściciel auta cofnął licznik lub zlecił to innej osobie, ale zostało to zauważone np. podczas kontroli drogowej, a nie w czasie sprzedaży pojazdu. Wtedy winny przestępstwa zostanie ukarany:

 • grzywną
 • karą pozbawienia wolności do lat 2
 • karze ograniczenia wolności.

Jak sprawdzić, czy licznik w samochodzie był cofany?

Mimo że wprowadzono surowe kary za cofanie licznika, niektórych nie zniechęca to do fałszowania drogomierzy. Kupujący, którzy chcą sprawdzić, czy sprzedawca samochodu jest uczciwy, nie są całkowicie bezradni. Mogą oni sami zweryfikować prawdziwość wskazań licznika:

 • dobrym sposobem jest skorzystanie ze strony historiapojazdu.gov.pl. Po wprowadzeniu tam danych dotyczących pojazdu – jego numeru VIN, numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji – można zweryfikować stan licznika, który był spisany podczas ostatniego przeglądu technicznego auta. Korzystanie z tej strony jest bezpłatne
 • w przypadku liczników elektronicznych można sprawdzić przebieg, podpinając je do komputerów ze specjalnym oprogramowaniem. Można to zrobić, udając się do stacji kontroli pojazdów
 • warto także, aby samochodowi przyjrzał się zaufany mechanik. Jeśli ingerowano w mechanizm licznika, mogą być na nim widocznie niewielkie zadrapania, a śruby mogą być poluzowane. Doświadczony mechanik łatwo spostrzeże takie detale.

Kupując samochód, zawsze trzeba być czujnym i warto sprawdzić prawdomówność sprzedawcy. Przestępstwa związane z cofaniem licznika najczyściej dotyczą aut sprowadzanych z zagranicy, dlatego chcąc nabyć taki pojazd, należy zachować szczególną ostrożność.

Przebieg a wartość pojazdu

Kara za cofanie licznika w samochodzie może być wysoką grzywną, a niekiedy wiąże się z pozbawieniem wolności. Jednak to, ile można zyskać, fałszując wskazania drogomierza, ciągle kusi niektórych sprzedawców. Jest to związane z faktem, że to pojazdy o niewielkim przebiegu można sprzedać za naprawdę pokaźną kwotę.

Samochód, który zdążył przejechać niewiele kilometrów, jest uważany za mniej wyeksploatowany – kupujący liczą na to, że nie będzie się on psuł i wymagał napraw. Tym samym popyt na takie auta jest spory – niekiedy korzystają na tym nieuczciwi sprzedawcy.

Stan licznika a wysokość OC

Niestety cena OC wzrasta wraz z wiekiem i z przebiegiem auta. Im licznik w samochodzie wskazuje więcej kilometrów, tym ubezpieczyciel obliczy wyższą składkę dla jego właściciela. Dzieje się tak, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują, że wyeksploatowane auto jest większym zagrożeniem na drodze, co może przełożyć się na ryzyko spowodowania wypadku.

Mimo tego porównując oferty ubezpieczenia OC, można wybrać polisę na atrakcyjnych warunkach finansowych. Należy pamiętać, że cena tej polisy zależy także od doświadczenia kierowcy czy bezszkodowej jazdy, co może obniżyć wysokość składki.

Cofanie liczników to nadal spory problem, gdyż poważne konsekwencje i kary nie zniechęcają niektórych to takich nieuczciwych praktyk. Jednak ci, którzy nie chcą kupować kota w worku, mogą zweryfikować przed zakupem pojazdu wiarygodność odczytów drogomierza. Pozwoli to uniknąć problemów i niemiłego rozczarowania.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments