Jak wybrać ubezpieczenie komunikacyjne?

Redakcja 26 maja 2009

Udostępnij:

Kupno samochodu jest często ogromnym przeżyciem, bo bywa spełnieniem marzeń. Zgodnie z polskim prawem posiadacz samochodu zobowiązany jest do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jak to zrobić?

Gdzie kupić OC?

Można iść do agenta reprezentującego jedno towarzystwo ubezpieczeniowe, można kupić pakiet ubezpieczeń u dealera, sprzedawcy samochodu (sprawdz). Można też skorzystać z usług agencji ubezpieczeniowej, posiadającej zazwyczaj szeroki wybór ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jest jeszcze możliwość zakupu polisy przez telefon lub Internet. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie wydaje się najciekawsze – z pomocą przyjdzie nam bowiem porównywarka ubezpieczeń OC Ubezpieczamy Auto

Porównanie ofert ubezpieczeniowych

W jaki sposób porównać oferty? Na co zwracać uwagę? Warto zapoznać się z wysokością podstawowej składki oraz tabelami jej zniżek i zwyżek. Dobrze jest też zastanowić się nad wykupieniem opcji od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW. Następnym krokiem jest skompletowanie dokumentów, które mogą potwierdzić uprawnienia do zniżek:

•    dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi;
•    prawo jazdy i dowód osobisty;
•    ostatnie polisy OC i AC przy kontynuacji ubezpieczenia w tym samym towarzystwie (jeżeli zmieniasz towarzystwo często nie stanowią podstawy udzielenia zniżki);
•    zaświadczenie z poprzedniego towarzystwa o stażu ubezpieczenia i zastosowanych zniżkach za bezszkodową jazdę;
•    legitymację kombatanta, emeryta lub rencisty.

Analiza składek za OC

Teraz można zrobić analizę, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym są niższe składki podstawowe i jakie do nich można dostać zniżki, tak by otrzymać najkorzystniejsze składki za OC. Można też poszukać dostępnych na rynku pakietów, łączących ubezpieczenie obowiązkowe OC z ubezpieczeniem domu lub mieszkania. Takie transakcje wiązane ma wiele firm ubezpieczeniowych, dla których liczy się każdy klient. Należy jednak pamiętać, że najtańsza oferta nie musi być najlepsza. Przy zakupie ubezpieczenia przez internet często możemy zobaczyć opinię innych internautów – można się nimi sugerować przy wyborze polisy.

W przypadku zakupu OC można zwracać uwagę na jak najniższą składkę, ponieważ suma ubezpieczenia i warunki tej polisy są podobne u wszystkich ubezpieczycieli. Jeżeli jednak razem z ubezpieczeniem OC chcemy również kupić Autocasco, wówczas na decyzję wpływ mogą mieć zniżki, jakie niektóre towarzystwa oferują klientom posiadającym już kupione OC. Przy częstych wyjazdach za granicę warto zastanowić się nad kupnem Zielonej Karty. Firmy ubezpieczeniowe często dodają Zieloną Kartę jako gratis do swojego produktu.
W przypadku zainteresowania ubezpieczeniem autocasco, wybór towarzystwa także zależy od kupującego i nie musi być wykupione w tej samej firmie. Trzeba upewnić się, czy ochrona dotyczy również kradzieży oraz czy w razie szkody będzie potrącony z odszkodowania udział własny lub amortyzacja, a jeżeli tak, jaki procent odszkodowania będą one stanowić. Można zawsze zmienić towarzystwo, pamiętając, by wziąć pod uwagę nie tylko wysokość składki, jaką oferuje nowy ubezpieczyciel lecz także dodatkowe opcje, np. ochronę Assistance wliczoną w polisę.

Wybór NNW

Przy wyborze ubezpieczenia NNW dobrze jest sprawdzić, jakie odszkodowanie wypłacone zostanie na wypadek śmierci, a jakie przy częściowym lub całkowitym inwalidztwie. Ponadto należy sprawdzić:

•    czy ubezpieczenie obejmuje również wypadki za granicą;
•    czy zakres ubezpieczenia obejmuje np. zawał serca lub udar mózgu za kierownicą;
•    jaka jest maksymalna wysokość sumy ubezpieczenia i składki;
•    w jakim czasie od wypadku wypłacane jest odszkodowanie w przypadku śmierci wskutek obrażeń odniesionych w wypadku;
•    jakie sytuacje powodują niewypłacenie odszkodowania.

Po podpisaniu umowy jest 30 dni na odstąpienie, gdyby okazało się, że jakiś szczegół nie odpowiada oczekiwaniom kupującego.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments