Jak oszczędzić na składce ubezpieczenia OC?

Redakcja 25 maja 2009

Udostępnij:

Od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie OC? Czy mamy jakikolwiek wpływ na to, ile będziemy płacić? Jak zaoszczędzić na OC?

Wielu z nas zastanawia się dlaczego tak dużo płaci za ubezpieczenie OC oraz co zrobić, żeby płacić mniej. Niestety, zapłaty za składki na ubezpieczenie OC nie możemy uniknąć. Jeżeli jesteśmy właścicielami pojazdu mechanicznego, do obowiązku kupienia OC obliguje nas prawo, a dokładnie ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z dnia 16 lipca 2003 r.). Generalnie ubezpieczenie OC jest potrzebne. Skoro wiemy, że nie unikniemy składki na polisę OC, możemy ewentualnie zastanowić się, co zrobić, żeby znaleźć najtańsze OC.

Powinniśmy zdać sobie sprawę, że cena jest jedynym elementem różniącym poszczególne ubezpieczenia OC. W związku z tym, że bezwarunkowość opłacania ubezpieczenia OC wynika z aktu prawnego, warunki we wszystkich firmach ubezpieczeniowych są takie same. Niech więc cena będzie kryterium decydującym przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym kupimy OC.

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia OC?

Przede wszystkim od naszej przeszłości i ewentualnych wcześniejszych wypadków drogowych, które miały miejsce z naszej winy. Jeżeli możemy pochwalić się bezszkodową jazdą, uzyskamy bardzo duże zniżki, mogące sięgać nawet 60% wartości składki. Niech to skłoni nas do ostrożniejszej i bardziej uważnej jazdy samochodem. Wysokość składki zależy także od wieku kierowcy, właściciela samochodu. Na pewno więcej zapłacą ci kierowcy, którzy jeszcze nie ukończyli 25. roku życia lub posiadają od niedawna dokument prawa jazdy. Największym zaufaniem towarzystw ubezpieczeniowych cieszą się kierowcy w wieku 40-50 lat. Jeżeli mieścimy się w tym przedziale, to możemy liczyć na dodatkowe zniżki. Jeżeli dodatkowo kierowcą jest kobieta, to upust będzie jeszcze większy, ponieważ to właśnie kobiety uznawane są za kierowców dużo spokojniejszych i powodujących mniej wypadków, o czym zaświadczyć mogą policyjne statystyki.

Oszczędzimy na ubezpieczeniu OC, jeżeli nasz samochód zarejestrowany jest w mniejszym mieście, bo tam potencjalnych stłuczek jest mniej. Nie warto co roku zmieniać firmy ubezpieczeniowej, wręcz przeciwnie, kontynuacja ubezpieczenia w jednej firmie przez kilka lat przynosi również oszczędność w postaci zniżek. Upust otrzymamy, jeżeli zapłacimy składkę za cały rok z góry, choć firmy ubezpieczeniowe dają możliwość rozłożenia jej na raty. Warto również, o ile posiadamy więcej niż jeden samochód, kupić ubezpieczenie samochodowe OC w jednej firmie, na pewno ona to doceni i zaoferuje nam korzystniejsze warunki. Kolejna ważna uwaga – właściciele nowych pojazdów również zapłacą mniej, w przeciwieństwie do tych, których pojazdy są starsze niż 10 lat. Korzystniejszą cenowo ofertę OC otrzymamy także, gdy nasz samochód posiada silnik ekologiczny lub inne pro środowiskowe rozwiązania.

Przed wyborem firmy ubezpieczeniowej warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie kilku ofert, ponieważ w trakcie trwania ubezpieczenia nie możemy jej zmienić, przyda nam sie do tego kalkulator OC. Umowę podpisujemy najczęściej na 12 miesięcy i tylko w szczególnych przypadkach, określonych w ustawie, można ją skrócić. Do tych przypadków należy, np. udowodnione zbycie pojazdu lub jego całkowita utrata. Nie warto więc podejmować decyzji szybko i pod wpływem emocji – wybór oc to poważna sprawa. Jeżeli jest się młodym klientem, można rozważyć możliwość zarejestrowania pojazdu na dwie osoby, np. rodzica lub innego starszego krewnego plus młodego kierowcę. Nie dość, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie obarczy go zwyżkami za młody wiek i krótki staż posiadania prawa jazdy, to jeszcze będzie mógł korzystać ze zniżek drugiego właściciela. Oczywiście ten okres wspólnego posiadania samochodu, a tym samym wspólnego posiadania OC, młodemu kierowcy wliczy się np. do okresu bezszkodowej jazdy, o ile taką będzie mógł się wykazać.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments