Hiszpania samochodem – opłaty, przepisy, autostrady

Redakcja 1 września 2022

Udostępnij:

Hiszpania jest popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Udający się do niej turyści często decydują się na skorzystanie z połączeń lotniczych. Jednak to nie jedyny sposób na dotarcie na Półwysep Iberyjski. Mimo znacznej odległości dzielącej Polskę od Hiszpanii część osób decyduje się na to, aby wybrać się tam samochodem. Także wtedy gdy wypożyczasz auto na miejscu i masz zamiar na własną rękę poruszać się po kraju, warto znać tamtejsze przepisy oraz obowiązujące opłaty.

Hiszpania samochodem
>

Jakie dokumenty trzeba zabrać z sobą wybierając się do Hiszpanii?

Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej. Należy też do państw leżących w strefie Schengen. Polityczne uwarunkowania znacznie ułatwiają Polakom wjazd do tego kraju. Niezależnie od tego, czy przylecisz samolotem, czy przekroczysz granicę samochodem wystarczy, że będziesz miał z sobą dowód osobisty. Jego data ważności nie może być krótsza niż 6 miesięcy od momentu wjazdu na teren państwa. Paszport nie jest konieczny, ale również możesz się nim posługiwać. Jeśli zdecydujesz się go zabrać, również sprawdź do kiedy jest ważny. Termin ten nie może być krótszy niż 3 miesiące.

Do kierowania pojazdem wystarczy mieć standardowe prawo jazdy. Hiszpańskie przepisy nie nakładają obowiązku wyrabiania międzynarodowego dokumentu. Trzeba też zabrać z sobą ważne OC. Zielona karta nie jest wymagana. Jeśli jesteś właścicielem samochodu, to w razie kontroli wystarczy, że pokażesz dowód rejestracyjny auta. Jednak, gdy wybierasz się do Hiszpanii samochodem pożyczonym, lepiej jest mieć z sobą pełnomocnictwo wystawione przez właściciela pojazdu. Dokument ten nie jest zazwyczaj sprawdzany przy rutynowej kontroli drogowej, ale może przydać się gdy dojdzie do kolizji. Lepiej zatem zabrać go w podróż.

Jak szybko można jeździć w Hiszpanii?

Ogólne zasady poruszania się po hiszpańskich drogach nie różnią się znacząco od tych, które znają polscy kierowcy. Obowiązuje ruch prawostronny. Warto zwrócić uwagę na obowiązujące ograniczenia prędkości. Mandaty za ich przekroczenie są wysokie, lepiej zatem zastosować się do przepisów. Jak szybko można jeździć samochodem w Hiszpanii?

  • 50 km/h w obszarach zabudowanych.
  • 90 km/h na pozostałych drogach.
  • 100 km/h na drogach dwukierunkowych.
  • 120 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.

Na terenach zurbanizowanych kierowcy mogą również spotkać znaki informujące o tym, że nie można przekraczać prędkości 40 km/h, a niekiedy trzeba będzie zwolnić do 30 km/h. Zarówno sieć fotoradarów, jak i częstotliwość kontroli drogowych jest bardzo duża. Dlatego też wybierając się samochodem do Hiszpanii warto skrupulatnie pilnować prędkościomierza.

Przepisy ruchu drogowego, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę

Hiszpanie są bardziej tolerancyjni od innych nacji w zakresie dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi kierowcy. Limit wynosi 0,50 promila. Dopóki wartość ta nie zostanie przekroczona, nie grożą żadne konsekwencje. Gdy podczas kontroli okaże się, że stężenie jest wyższe trzeba będzie zapłacić mandat. Jego minimalna wartość to 500 EURO.

Jazda z włączonymi światłami mijania lub dziennymi jest obowiązkowa w nocy, w tunelach i podczas złych warunków atmosferycznych. W trakcie dnia nie ma regulowanej prawnie konieczności ich włączania, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej to zrobić.

Zarówno kierowca, jak pasażerowie muszą mieć zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa. Podobnie, jak w Polsce podczas jazdy należy korzystać z zestawu głośnomówiącego, gdy chcesz rozmawiać przez telefon. Każde użycie aparatu grozi nałożeniem mandatu za niezastosowanie się do obowiązujących przepisów. Przed wybraniem się do Hiszpanii samochodem warto też sprawdzić stan opon. Minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika w oponach 1,6 mm.

W przypadku, gdy na kierowcę zostanie nałożony mandat to trzeba będzie zapłacić go od razu. Nie ma możliwości, aby skorzystać z opcji kredytowej. Jeśli odmówisz zapłaty, to Twój samochód zostanie odholowany na policyjny parking, a Ty zostaniesz zobligowany do pokrycia kosztów tej usługi.

Opłaty drogowe obowiązujące w Hiszpanii

Za poruszanie się po hiszpańskich autostrada trzeba zapłacić. Nie ma winiet, które obowiązują na terenie całego kraju. Każdorazowo za przejechanie danego odcinka płaci się na bramkach kontrolnych. Można to zrobić zarówno kartą, jak i gotówką.

Autostrady w Hiszpanii oznaczone są symbolem czerwonego koła. Taka informacja umieszczana jest przed każdym wjazdem na odcinek płatny. Przeciętna kwota, którą musisz uregulować za przejechanie 100 km to 10 EURO. Poruszanie się po drogach szybkiego ruchu jest za to bezpłatne. Ich standard jest często zbliżony do płatnych autostrad.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Opłaty drogowe w Hiszpanii oraz tamtejsze przepisy drogowe to jednak nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać przed podróżą. Sprawdź także wyposażenie samochodu. Jeśli nie będziesz miał któregoś z elementów, to w razie kontroli grozi Ci mandat karny. W każdym pojeździe musi się znaleźć:

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • koło zapasowe,
  • kamizelka odblaskowa.

Za to rzeczy takie jak komplet żarówek, apteczka oraz gaśnica są jedynie zalecane. Jeśli okaże się, że zapomnisz ich zabrać, to nie grożą Ci żadne konsekwencje.

Na co jeszcze uważać wybierając się do Hiszpanii samochodem?

Z uwagi na wzmożony ruch w hiszpańskich miejscowościach oraz na wjazdach na tereny zabudowane, w wielu miejscach zrezygnowano z sygnalizacji świetlnej na rzecz ronda. Poruszając się po tamtejszych drogach możesz napotkać zarówno na oznakowania nakazujące ustąpienie pierwszeństwa, jak takie miejsca, w których to wjeżdżający może włączyć się do ruchu bez żadnych ograniczeń. Możesz też spotkać ronda z sygnalizacją świetlną. Każdorazowo zbliżając się do takiego skrzyżowania zachowaj szczególną ostrożność i zwracaj uwagę na umieszczone w pobliżu znaki drogowe.

W wielu typowo turystycznych miastach takich, jakich jak Granada czy Madryt obowiązuje zakaz wjazdu do ścisłego centrum. Uważaj zatem, na to, czy dana strefa nie została wyłączona z ruchu. Parkowanie w miejscach publicznych jest zazwyczaj płatne. Bilet trzeba kupić w parkometrze i umieścić go za szybą samochodu w widocznym miejscu. Stosując się do obowiązujących przepisów i odpowiednio przygotowując do podróży nie powinieneś mieć problemów z poruszaniem się po hiszpańskich drogach. Kraj jest bezpieczny, a kultura jazdy tamtejszych kierowców zachęca do podróżowania samochodem.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments