Estonia samochodem – opłaty drogowe, przepisy, informacje

Redakcja 10 listopada 2022

Udostępnij:

Podróżowanie po Europie już od wielu lat odbywa się bez problemów. Wystarczy zgromadzić budżet wyjazdowy, podjąć decyzję, spakować walizki i można wyruszać w drogę. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zwiedzanie odległych krajów. Jednym z pomysłów na udane wakacje może być wyjazd samochodem do Estonii. Jednak zanim wyruszysz w trasę, sprawdź obowiązujące w tym kraju przepisy drogowe. Oto, co musisz wiedzieć.

Estonia samochodem
>

Podróż samochodem do Estonii – turysta jako kierowca

Wieloletni kierowcy z dużym doświadczeniem za kierownicą nie zawsze zastanawiają się nad tym, jakich przepisów przestrzegają na polskich drogach.  Często prowadzenie auta staje się nawykiem, a respektowanie znaków drogowych, prawa pierwszeństwa czy dozwolonych prędkości jest automatyczne. Ta rutyna z jednej strony może zwiększać przyjemność z jazdy, ale z drugiej często prowadzi do błędów, braku koncentracji na drodze i konsekwencji z postaci wypadków czy mandatów.

Rutyna jest tym bardziej niepożądana, jeśli wyjeżdżasz samochodem do Estonii. Może się bowiem okazać, że to, co w Polsce jest legalne i akceptowane, w tym kraju zakończy się skontrolowaniem przez drogówkę, mandatem, a nawet zatrzymaniem prawa jazdy. Przykładem jest dopuszczalna norma alkoholu w wydychanym powietrzu, która w Polsce wynosi 0,2 promila, w Wielkiej Brytanii – 0,8 promila, ale w Albanii już tylko 0,1 promila, a w krajach takich jak Czechy, Węgry, Rumunia i Słowacja, a także właśnie Estonia – 0,0 promila.

W każdym kraju obowiązują też określone przepisy drogowe. Estonia nie jest pod tym względem wyjątkiem. Dlatego, aby podróż przebiegała bez zakłóceń, należy się do niej odpowiednio przygotować. Zdobycie odpowiedniej wiedzy pozwoli uniknąć wielu problemów, w tym niepotrzebnych kosztów czy konieczności rezygnacji z wielu zaplanowanych przyjemności. Sprawdź, co musisz wiedzieć, planując podróż samochodem do Estonii.

Wjazd do Estonii

Po okresie pandemii i wprowadzanych obostrzeniach przyszedł czas na odprężenie i więcej swobody. Dlatego jeśli celem Twojej podróży jest Estonia, samochodem możesz do niej wjechać bez problemu. Nie potrzebujesz już szczepienia na COVID ani certyfikatów. Nie musisz liczyć się z kwarantanną, dzięki czemu zwiedzanie rozpoczniesz zaraz po przekroczeniu granicy. Do wjazdu potrzebujesz jedynie dowodu osobistego lub paszportu. Musisz też mieć ze sobą polskie prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC.

Estonia do ciekawy kierunek na majówkę w 2023 roku. Przeczytaj podlinkowany poradnik.

Opłaty drogowe w Estonii, parkingi i paliwo

Jednym z elementów dobrze zaplanowanej podróży jest skalkulowanie wszystkich kosztów. Zaliczają się do nich m.in. opłaty drogowe. Estonia chroni swoje trasy przed skutkami przejazdu ciężarówek, dlatego 01.01.2018 roku wprowadziła opłaty dla pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony. Wynoszą one 9 EUR (57,50 PLN) za 1 dzień lub 25 EUR (134 PLN) za 7 dni. Pozostałe pojazdy mogą poruszać się po estońskich drogach i autostradach bezpłatnie.

Do kosztów podróży samochodem po Estonii należy też doliczyć paliwo. Jego ceny w tym kraju są nieco wyższe niż w Polsce, chociaż w obecnej sytuacji politycznej należy się liczyć z ich płynnością. W kwietniu 2022 roku za litr benzyny trzeba było zapłacić 8,67 zł, a za litr oleju napędowego – 8,48 zł (dane z portalu globalpetrolprices.com).

Opłaty można też wnosić za parkowanie, zwłaszcza w centrach dużych miast. W największym z nich, Tallinie, obowiązują cztery strefy parkowania. W każdej z nich pierwsze 15 minut jest bezpłatne. Za kolejne minuty trzeba zapłacić od 1 do 6 euro.

Mandaty w Estonii

Mandaty zazwyczaj są nakładane za naruszone przepisy drogowe. Estonia pod tym względem należy do krajów o rygorystycznym systemie kar. Dlatego warto dobrze zapamiętać ich wysokość, aby przyjemny wyjazd turystyczny nie zakończył się opróżnieniem konta. Szczególnie surowo są traktowani kierowcy przekraczający prędkość. W Estonii obowiązują ograniczenia do:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym,
 • 90 km/h poza terenem zabudowanym,
 • 90-110 km/h na drogach ekspresowych,
 • 90-110 km/h na autostradach.

Niższa prędkość w dwóch ostatnich przypadkach dotyczy pojazdów z przyczepą. Przekroczenie wymienionych wartości jest karane mandatem o proporcjonalnej wysokości. Przykładowe kwoty to:

 • przekroczenie prędkości o 10-20 km/h – 120 euro (ok. 550 zł),
 • przekroczenie prędkości o ponad 20-50 km/h – 400 euro (ok. 1 800 zł),
 • przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h – 750 euro (ok. 3 600 zł),
 • przejazd skrzyżowania na czerwonym świetle – 750 euro (ok. 3 600 zł),
 • nieprawidłowe parkowanie – 40-200 euro (ok. 200-900 zł),
 • jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – 400 euro (ok. 1 800 zł),
 • korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy – 400 euro (ok. 1 800 zł).

Przepisy drogowe Estonii uwzględniają też sankcje za jazdę po spożyciu alkoholu. Mandat za takie naruszenie przepisów może wynieść nawet 1 000-1 200 euro.

Stan dróg w Estonii

Celem Twojej podróży jest Estonia? Samochodem możesz się po niej poruszać komfortowo. Nie jest to jeszcze kraj często wybierany przez turystów, dlatego rzadko trafiają się korki. Możesz się na nie natknąć głównie w stolicy, Tallinie. Estońskie drogi są szerokie, dobrze oznakowane i utrzymane w dobrym stanie technicznym. Nieco inaczej przedstawia się stan trasy międzynarodowej Via Baltica, prowadzącej przez Polskę, Litwę i Łotwę, która w znacznej części jest dopiero budowana (ukończenie jest planowane na 2023 rok). Decydując się na przejazd tą drogą, musisz liczyć się z robotami drogowymi. W Estonii nie ma też rozbudowanej sieci autostrad, jednak wysoka kultura kierowców i niewielki ruch gwarantują komfortowy przejazd.

Co jeszcze musisz wiedzieć, wybierając się samochodem do Estonii?

Poza wymienionymi wyżej informacjami każdy kierowca wybierający się w podróż do tego kraju powinien też wiedzieć, że:

 • światła mijania są obowiązkowe przez całą dobę od stycznia do grudnia,
 • obowiązkowym wyposażeniem auta są kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i apteczka,
 • w okresie od 1 maja do 30 września obowiązuje ogumienie letnie, a w okresie od 1 grudnia do 1 marca – zimowe,
 • dzieci do lat 12 muszą podróżować w odpowiednim foteliku,
 • z polskimi numerami rejestracyjnymi można jeździć do jednego roku,
 • przy pobycie do 90 dni nie obowiązuje zameldowanie.

Warto też wiedzieć, że jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym jest OC – nie jest wymagana Zielona Karta. Przydatne jest jednak wykupienie ubezpieczenia AC, przy czym przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na zakres ochrony. Niezbędna jest też EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można wyrobić w oddziale NFZ, lub ubezpieczenie turystyczne uwzględniające zwrot kosztów leczenia.

5 1 vote
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments