Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Redakcja 10 listopada 2022

Udostępnij:

Posiadanie własnego samochodu wiąże się z obowiązkiem opłacenia ubezpieczenia OC. Wykupienie standardowej polisy zazwyczaj oznacza, że auto jest objęte ochroną ubezpieczyciela przez 12 miesięcy. W tym czasie może się wiele zdarzyć, w tym również dłuższy wyjazd zagraniczny. Jeśli właściciel zabiera ze sobą pojazd i użytkuje go w innym kraju dłużej niż miesiąc, zmieniają się warunki ubezpieczenia. Jak się do tego przygotować?

Dodatkowe ubezpieczenie auta na wyjazd za granice
>

Polskie ubezpieczenie OC za granicą

Przepisy ubezpieczeniowe są opracowywane przez odpowiednie organy i dostosowane do warunków panujących w danym kraju. W Polsce takim dokumentem jest Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zawarte w niej zapisy dotyczą również obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu użytkowanego w określonym czasie na terenie Polski.

Na skutek ujednolicenia wielu przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej wszystkie kraje uwzględniają również te same formy ubezpieczenia OC kierowcy. Jednak właściciel samochodu może użytkować swój pojazd również w państwie, które nie jest członkiem UE. W związku z tym, kiedy dojdzie do wypadku z jego winy, może się okazać, że nie jest on objęty żadną ochroną. W praktyce oznacza to bardzo wysokie koszty związane z pokryciem strat poszkodowanego. W takich sytuacjach niezbędne jest ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę.

W państwach należących do UE oraz kilku innych obowiązuje polskie OC na mocy zawartego 1 maja 2004 r. Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi. Kraje te to:

  • państwa członkowskie UE,
  • Norwegia,
  • Islandia,
  • Andora,
  • Szwajcaria,
  • Serbia,
  • Czarnogóra.

Jeśli właściciel samochodu wyjeżdża na dłużej do jednego z wymienionych państw, dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę nie będzie mu potrzebne. Gdy dojdzie do wypadku, wystarczy, że poda swoje dane osobowe, dane pojazdu, numer dowodu osobistego oraz serię i numer polisy OC.

Ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę a Zielona Karta

Wybierając się w podróż do kraju, który nie znajduje się na wymienionej powyżej liście, kierowca musi zgłosić ten fakt u ubezpieczyciela. Zależnie od miejsca wyjazdu i użytkowania auta może otrzymać Zieloną Kartę lub wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Czym jest Zielona Karta i w jaki sposób można ją uzyskać?

Ubezpieczenie Zielona Karta zazwyczaj znajduje się w standardowej ofercie towarzystw i stanowi dodatek do polisy OC lub pakiety polis OC+AC. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe ją oferują, jednak tam, gdzie można ją uzyskać, nie są pobierane dodatkowe opłaty. W praktyce jest to dokument potwierdzający objęcie ochroną przez dane towarzystwo samochodu i jego właściciela za granicą. Tym samym ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za ewentualne szkody, jakie kierowca wyrządzi, powodując wypadek. Zobowiązuje się też do wypłaty odszkodowania określonego w umowie lub limitach prawnych danego państwa.

Reasumując: Zielona Karta jest niezależnym dokumentem, który potwierdza zawarcie polisy ubezpieczeniowej OC. Takie ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę obejmuje zarówno właściciela samochodu, jak i korzystającego z niego kierowcę. Dokument zawiera też listę krajów, w których należących do tzw. systemu Zielonej Karty. Są to:

  • Albania,
  • Azerbejdżan,
  • Iran,
  • Macedonia,
  • Maroko,
  • Mołdawia,
  • Tunezja,
  • Turcja,
  • Ukraina.

Istotną informacją dla wyjeżdżających kierowców jest też ta, że pomimo wystąpienia Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej dodatkowe ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę nie jest w jej przypadku wymagane. Nadal obowiązuje w nim polska polisa OC.

Jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę zamiast Zielonej Karty?

Zielona Karta najczęściej stanowi dodatek do polisy wykupowanej przez właściciela samochodu na rok. W momencie podpisywania umowy nie musi on jednak wiedzieć, że za kilka miesięcy będzie podróżował własnym autem po Mołdawii czy Tunezji. Nie zawsze istnieje możliwość zdobycia potrzebnego dokumentu, chociażby ze względu na czas oczekiwania na jego wydanie, który wynosi nawet 3 tygodnie. Dlatego wyjeżdżający właściciele aut mają alternatywę. Jest nią tzw. ubezpieczenie graniczne.

Ta forma ubezpieczenia obowiązuje w krajach należących do systemu Zielonej Karty. Może być wykupiona na granicy przez właściciela pojazdu, który wjeżdża do danego kraju. Niestety, przy korzystaniu z niej kierowcy spotkają się z ograniczeniami i narażą na dodatkowe koszty. Ubezpieczenie graniczne jest bowiem oferowane na minimum 15 dni, a jego koszt zależy od cennika stosowanego w odwiedzanym państwie. Natomiast w przypadku kierowców przyjeżdżających do Polski minimalna długość takiej polisy wynosi 30 dni.

Przykładowe ceny ubezpieczenia granicznego w krajach systemu Zielonej Karty to:

  • Albania – 49 euro na 15 dni i 65 euro na 30 dni,
  • Macedonia – odpowiednio 50 euro i 70 euro
  • Maroko – 57 euro i 88 euro,
  • Mołdawia – 4,5 euro i 7 euro,
  • Turcja – 42 euro i 44 euro,
  • Ukraina – 9,2 euro i 12 euro.

Co oznacza zgłoszenie wyjazdu zagranicznego do ubezpieczyciela?

W momencie podpisywania umowy z ubezpieczycielem właściciel auta nie musi wiedzieć, czy będzie wyjeżdżał za granicę do krajów spoza Unii Europejskiej oraz kto oprócz niego będzie korzystał z auta. Zdarza się jednak, że taki wyjazd jest w planach – zarówno turystycznych, jak i zarobkowych. Wówczas, wypełniając ankietę dla ubezpieczyciela, posiadacz pojazdu powinien umieścić w niej taką informację. Czy jest to konieczne?

Oczywiście właściciel pojazdu nie ma takiego obowiązku, jednak jeśli tego nie zrobi, poniesie konsekwencje. W przypadku niezgłoszenia wyjazdu będzie musiał wykupić wymienione wcześniej ubezpieczenie graniczne. Natomiast jeśli poinformuje towarzystwo o planowanym wyjeździe, musi liczyć się z wyższą składką OC, chociaż nie jest to standardem. Przykładowo w firmach takich jak mtu24, TUZ Ubezpieczenia, Wiener czy Uniqua ceny polis pozostają bez zmian. Więcej trzeba zapłacić za OC w Beesafe, a mniej – w Link 4. Inny jednak może być zakres ubezpieczenia lub jest wymagane również AC. Wykupując ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę, trzeba też pamiętać o zgłoszeniu dodatkowych kierowców w wieku poniżej 26 lat. Jeśli taka osoba spowoduje wypadek za granicą, a nie była wcześniej zgłoszona do polisy, ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie o 20% niższe od przysługującego.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments