Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie mieszkania?

Redakcja 27 września 2009

Udostępnij:

Mieszkanie jest naszym głównym dobytkiem, na które pracujemy czasami niemal całe życie. Zdarzają się jednak nieszczęśliwe wypadki, które powodują ogrom zniszczeń np. powódź czy trąba powietrzna. Wówczas poszkodowani zostają bez „dachu na głową” i perspektyw na przyszłość. Tymczasem posiadanie ubezpieczenia majątkowego oszczędzi nam niepotrzebnych zmartwień i pomoże znów „stanąć na nogi”. Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie mieszkania?

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania?

Dobre ubezpieczenie mieszkania to nie mały problem. Firm ubezpieczeniowych oferujących polisy majątkowe jest około 30-stu. Dlatego proponujemy rozwiązania online, które pomagają porównać ubezpieczenia nieruchomości. Chcąc znaleźć najlepsze sprawdź ubezpieczenie mieszkania w kalkulatorze rankomat.pl.

Ubezpieczenie mieszkania i co dalej…

Dom stanowi dobytek dla każdego człowieka, bez różnicy, czy jest to dwupokojowe mieszkanie, czy luksusowa willa. Jego zniszczenie, bądź kradzież wyposażenia jest katastrofą finansową dla każdej rodziny. Nie wyobrażamy sobie nawet utraty całego naszego majątku w jednej chwili, dlatego trudno zrozumieć osoby, który nawet nie mają świadomości, aby ubezpieczyć swój dobytek. Być może nie każdego stać na pełne ubezpieczenie swojego lokum, obecnie można jednak wykupić ubezpieczenie wyłącznie od kradzieży, jest ono dużo tańsze.

Ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy zniszczeń powstałych w wyniku zdarzeń losowych, do których należą min. pożar, uderzenie pioruna, zalanie, huragan, powódź, grad, wybuch, osuwanie się ziemi. Podstawą do wypłacenia odszkodowania są również rozmaitego rodzaju włamania, rabunki itp., w wyniku których tracimy część naszego majątku. Podstawowe ubezpieczenie majątkowe obejmuje również swoim zakresem różnego rodzaju akty wandalizmu spowodowane przez osoby trzecie. Ponadto w ramach tego ubezpieczenia, możemy jeszcze dokupić OC, które obejmuje swoim zakresem szkody wyrządzone osobom trzecim, np. gdy nasza wadliwa pralka zaleje mieszkanie sąsiada. Zanim wybierzemy konkretne towarzystwo, musimy się poważnie zastanowić od jakich zdarzeń chcemy uchronić swój dobytek. Natomiast kwestia potrzeby jego ubezpieczenia, nie podlega dyskusji.

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania

Zanim podpiszemy naszą umowę przeczytajmy OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczeń), dokument ten zawiera wiele istotnych dla nas informacji, a jedną z nich są sytuacje wyłączeń. Są to bowiem zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za zaistniałe zniszczenia, a w związku z tym nie otrzymamy odszkodowania. Do najbardziej popularnych wyłączeń należą zniszczenia spowodowane: skutkami wojen, strajków, rozruchów, zamieszek czy aktów terroryzmu.
Podstawą do roszczeń względem ubezpieczyciela nie jest również pleśń i zagrzybienie budynku. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie zwróci nam również kosztów za szkody wyrządzone umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa oraz szkody w urządzeniach spowodowane niewłaściwym działaniem prądu elektrycznego. Natomiast odnośnie sytuacji kradzieży warto mieć świadomość, że rzeczy pozostawione na balkonie lub w piwnicy nie są uwzględniane w odszkodowaniu.

Aby szybko uzyskać odszkodowanie

Uzyskanie odszkodowania w wyniku zajścia zdarzeń opisanych w OWU, to cel każdego ubezpieczenia. Kiedy tracimy cały dobytek, chcemy jak najszybciej o tym zapomnieć i przy pomocy odszkodowania szybko wrócić do stanu przed zajściem. Otrzymanie odszkodowania uzależnione jest od przestrzegania określonych zasad. Po pierwsze musimy regularnie opłacać składkę, w innym wypadku ubezpieczyciel wypowie nam umowę i nie będziemy już ubezpieczeni. Po drugie należy dbać o swój dobytek , zamykać drzwi i okna wychodząc, założyć drzwi antywłamaniowe, a gdy zgubimy klucze, szybko wymienić zamki. Następnie należy zbierać rachunki i faktury zakupionych rzeczy, co stanowić będzie podstawę do obliczenia odszkodowania. I ostatnią istotną rzeczą jest jak najszybsze zawiadomienie o zajściu policji, a w następnej kolejności swojego ubezpieczyciela.

Warto posiadać ubezpieczenie mieszkania na wypadek kradzieży, zdarzeń losowych oraz odpowiedzialności cywilnej względem swoich sąsiadów. Dzięki niemu oszczędzimy sobie zmartwień, a  w przypadku zniszczenia otrzymamy odszkodowanie, które pozwoli nam szybko wrócić do wcześniejszego życia.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments