Czy zniżki OC przechodzą na współmałżonka?

Redakcja 5 lipca 2022

Udostępnij:

Powszechnie wiadomo, że opłaty za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) nie należą do najprzyjemniejszych. Nikt z nas nie chce płacić wysokich składek, dlatego wszyscy szukamy najlepszych możliwych sposobów na zaoszczędzenie naszych pieniędzy. Często zadajemy sobie pytanie, czy istnieje możliwość, aby zniżki OC były przeniesione na współmałżonka. Mamy dla Ciebie bardzo dobre informacje! Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co zrobić by możliwe było przeniesienie zniżek OC na współmałżonka. Warto to zrobić, ponieważ przynosi to same korzyści i jest bardzo opłacalne! Różnica w cenie polisy po przeniesieniu zniżek OC w małżeństwie na osobę, która jest całkowicie pozbawiona zniżek OC może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Samochód - zniżki OC a małżeństwo

Co to jest ubezpieczenie OC samochodu?

Zakup nowego samochodu to bardzo przyjemny czas dla wielu kierowców. Cieszymy się każdą chwilą spędzoną w świeżo zakupionym pojeździe. Niestety, czas opłat za komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie należy do ulubionych obowiązków Polek i Polaków. Czy zniżki OC przechodzą na współmałżonka?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu to rodzaj ubezpieczenia, które obejmuje rekompensatę szkód, które powstały w wyniku wypadków drogowych lub spowodowanych kolizji. Ubezpieczenie to dotyczy osób cywilnych i dóbr materialnych. Istotne jest to, że ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego samochodu, a nie do właściciela pojazdu.

Dzięki opłaconej składce, w razie spowodowania wypadku, odszkodowanie zostanie wypłacone z naszej polisy, dlatego nie będziemy musieli wykładać pieniędzy z własnej kieszeni.

Zniżki OC – jak są przyznawane?

Zniżki są bardzo ważnym elementem, który tworzy końcową cenę ubezpieczenia OC. Właściciel danego pojazdu otrzymuje je za każdy rok bezszkodowej jazdy. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne zasady przyznawania tych zniżek. Różnią się także stawki za każdy rok bezkolizyjnej jazdy.

Choć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przypisane jest do samochodu – zniżki OC przyznawane są konkretnej osobie, co oznacza, że zmiana samochodu na nowszy nie daje utraty zgromadzonych zniżek. Nie istnieją żadne prawne uregulowania, które określałyby sposób przyznawanych zniżek, więc ubezpieczyciele mogą dowolnie je przyznawać. Bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym możemy dowiedzieć się, jaki jest maksymalny poziom tych zniżek. Za każdy rok bezszkodowej jazdy przyznawane jest od 10 do 20%.    

Zniżki OC w małżeństwie – jak to wygląda w praktyce?

Aby przenieść zniżki OC z męża na żonę należy spełnić jeden istotny warunek. Jako małżeństwo musicie posiadać wspólnotę majątkową lub oboje być współwłaścicielami jednego samochodu. Procedura przeniesienia zniżek OC w małżeństwie nie zajmuje dużo czasu i w praktyce jest bardzo prosta w realizacji.

Nawet jeśli Twój współmałżonek nigdy nie posiadał żadnego wpisu do dowodu rejestracyjnego ani też swojej własnej polisy OC ma możliwość przejęcia zniżek wypracowanych przez Ciebie. Jedynym warunkiem przeniesienia zniżek OC w małżeństwie jest fakt, posiadania przez Wasze małżeństwo wspólnoty majątkowej. Zniżki zostaną przeniesione, jeżeli w momencie podpisywania umowy o ubezpieczenie samochodu podpiszecie dodatkowo oświadczenie o braku rozdzielności majątkowej.

Jednak jeżeli posiadacie rozdzielność majątkową, warto pamiętać, aby przy zakupie samochodu od razu zarejestrować go na każdego z małżonków, tak aby mogła ona być uznana za właściciela. Większość towarzystw ubezpieczonych traktuje wpisanie drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego bonusowo i uwzględnia bardziej korzystne zniżki jednego z małżonków. 

Największym plusem przeniesienia zniżek OC w małżeństwie są oszczędności. Przenosząc zniżki otrzymujemy tyle zniżek ile posiada nasz partner. W sytuacji, gdy nasz partner czy partnerka posiadają tylko 20% zniżki my też tyle dostaniemy. Ale jeżeli nasz małżonek zdążył już zgromadzić pełen pakiet zniżek – Ty również otrzymasz najwyższy pakiet zniżkowy. I właśnie dlatego warto przenieść swoje zniżki OC na współmałżonka.

Zdaniem towarzystw ubezpieczeniowych osoby, które zakładają rodzinę prowadzą swoje samochody ostrożniej i zachowują większą kulturę na drodze, dlatego doceniają rodzinę umożliwiając przeniesienie składek OC z męża na żonę.

Przeniesienie zniżek OC w małżeństwie – jakie są możliwe ograniczenia?

Warto wiedzieć, że ogromnym minusem przenoszenia zniżek z męża na żonę (i odwrotnie) jest to, iż automatycznie przenoszona jest cała historia szkód. Oczywiście od tego także zależy cena ubezpieczenia OC i ewentualne zniżki i podwyżki, które będą naliczały się z tytułu szkód. Jeżeli wiemy, że współmałżonek i współwłaściciel ubezpieczenia OC miał w niedalekiej przeszłości szkodę musimy zdawać sobie sprawę z tego, że składka OC będzie automatycznie wyższa. Oczywiście przy tylko jednej szkodzie składka po przeniesieniu OC na żonę czy męża ze zniżkami i tak będzie niższa niż w sytuacji wykupywania OC, nie przeniesienia składek,  i opłacenia pierwszego ubezpieczenia OC.

Kiedy niemożliwe jest przeniesienie składek w małżeństwie??

W niektórych przypadkach procedura przenoszenia składek z męża na żonę jest obwarowana większą ilością warunków. Wymagania są bardzo różne i często zależą od warunków stawianych przez ubezpieczyciela, u którego chcemy wykupić polisę ubezpieczeniową. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie wyrażają zgody na przenoszenie składek w sytuacji, w której osoba, na którą zniżki miały być przenoszone, posiada własną historię ubezpieczeniową. Inne towarzystwa natomiast biorą pod uwagę bezszkodowość jazdy. Można spotkać się także z dodatkowym warunkiem, jakim jest konieczność dopisania współmałżonka do nowo powstałej polisy.

Polecamy, aby przed wizytą w towarzystwie ubezpieczeniowym zapoznać się z warunkami i wymaganiami, które stawia ubezpieczyciel przy przenoszeniu składek OC na współmałżonka. 

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments