Czy warto ubezpieczać samochód?

Redakcja 30 sierpnia 2009

Udostępnij:

Próba odpowiedzi na proste pytanie – czy opłaca się kupować ubezpieczenia komunikacyjne. Jakie zalety niesie za sobą posiadanie ubezpieczenia OC, AC czy NNW?

Bardzo często, gdy kupujemy samochód lub inny pojazd mechaniczny zastanawiamy się, czy na pewno go ubezpieczać. Kalkulujemy czy to się w ogóle opłaca, pytamy o radę znajomych, zasięgamy opinii wśród specjalistów. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli rozwiać wątpliwości, a po jego przeczytaniu sami będziemy umieli odpowiedzieć na pytanie, czy warto  ubezpieczać samochód?

Najpierw należy się zorientować jakie ubezpieczenia komunikacyjne są w ogóle dostępne na rynku. Gdy do wyszukiwarki internetowej wpiszemy hasło ubezpieczenia komunikacyjne, to pojawią się odpowiedzi w postaci: OC, AC i NNW. I wszystko się zgadza, ponieważ za tymi trzema skrótami stoją najbardziej popularne ubezpieczenia komunikacyjne. Spróbujmy zatem je rozszyfrować.

Po pierwsze OC

OC to nic innego jak odpowiedzialność cywilna. O tym ubezpieczeniu wie, a przynajmniej powinien wiedzieć, każdy kierowca, gdyż jest ona obowiązkowa. Zgodnie z ustawą z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz.1152), ustawodawca wprowadził powszechny obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dla pojazdów mechanicznych. Tak więc, w tym przypadku nie powinniśmy mieć żadnego dylematu – i tak musimy je wykupić. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy liczyć się z wysokimi karami. Kary kształtują się w sposób następujący:

–  samochody osobowe – 500 euro,
–  samochody ciężarowe i autobusy – 800 euro,
–  pozostałe pojazdy – 100 euro.

Ubezpieczenie OC musimy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Wg ustawy zobowiązane do kontroli posiadania ubezpieczenia OC są: Policja, organy celne, Straż Graniczna, organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdu, Inspekcja Transportu Drogowego. Oprócz tego uprawnienia takie mają Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i inne organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego. Bardzo dobrym i skutecznym sposobem na znalezienie dobrego i taniego OC jest https://ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator-oc-ac/ dzięki niemy można w bardzo prosty i szybki sposób porównać i wyliczyć składkę OC.

Po drugie AC

Ubezpieczenia AC to popularne wśród kierowców Auto Casco. Jest to ubezpieczenie dobrowolne. I to właśnie najczęściej nad kupnem tego ubezpieczenia komunikacyjnego, kierowcy najczęściej się zastanawiają. AC chroni właściciela pojazdu w różnych przypadkach. Przede wszystkim możemy liczyć na odszkodowanie, gdy to my będziemy sprawcami zdarzenia drogowego, a więc po prostu będziemy winni wypadkowi. To właśnie z AC, dostaniemy odszkodowanie lub ubezpieczyciel opłaci koszty naprawy samochodu. Oczywiście istnieją pewne sytuacje wykluczające. Odszkodowania nie otrzymamy, jeśli okaże się, że prowadziliśmy pojazd pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Kolejną zaletą ubezpieczenia AC jest to, że chroni nas w przypadku kradzieży samochodu. Tu również istnieją sytuacje wykluczające. Po kradzieży samochodu musimy okazać ubezpieczycielowi komplet kluczyków. W ostatnich latach spadła liczba kradzieży, ale ciągle jest ona duża. W 2007 r. skradziono blisko 20 tys. samochodów. Najpopularniejszym modelem wśród złodziei jest VW Passat. Najwięcej samochodów kradnie się w Warszawie, województwie śląskim, wielkopolskim oraz łódzkim.

Ubezpieczenie AC chroni nas także w przypadku zdarzenia drogowego, z którego winny zbiegł. Odszkodowanie otrzymamy również w przypadku zderzenia z przedmiotem lub zwierzęciem oraz w przypadku uszkodzenia pojazdu, na skutek działania wiatrów, burzy czy pożaru. Obecnie tendencja jest taka, że AC wykupują przede wszystkim właściciele nowych samochodów. Nie wiadomo, czy jest to najlepsze myślenie. Oczywiście nowe samochody trzeba ubezpieczać, ale dlaczego te trochę starsze zaniedbujemy? Żałujemy takiej decyzji dopiero w przypadku kolizji, bo nagle okazuje się, że koszty naprawy są wysokie i niekoniecznie dysponujemy odpowiednimi środkami.

Po trzecie NNW

Kolejnym ubezpieczeniem jest NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków. Jest ono skierowane do kierowców, którzy cenią swoje życie bardziej niż cokolwiek innego. Z tego ubezpieczenia bowiem zwrócone zostaną nam koszty leczenia lub dostaniemy odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, który jest wynikiem zdarzenia drogowego. NNW oczywiście nie jest obowiązkowe, obecnie na rynku dostępne są dwa warianty. NNW może być przypisane do konkretnego kierowcy, bez względu na to jakim pojazdem się porusza lub do samochodu, tu nie ma znaczenia, kto danym pojazdem jedzie.

Czy warto ubezpieczać auto? Podsumowanie

Wniosek nasuwa się jeden: naprawdę warto inwestować w ubezpieczenia komunikacyjne. Obecnie na rynku dostępne są pakiety. Kupując ubezpieczenia w pakiecie zapłacimy taniej, dlatego warto się szybko decydować.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments