Czy ubezpieczenie AC działa za granicą?

Redakcja 11 maja 2020

Udostępnij:

Niezależnie od celu podróży wyjazd zagranicę najczęściej wiąże się z koniecznością przejechania autem co najmniej kilkuset kilometrów. Wybierając się w daleką trasę, należy się odpowiednio do niej przygotować. Bardzo przydatne może się okazać ubezpieczenie autocasco, jednak tu pojawia się pytanie, czy obowiązuje ono również w innych krajach niż Polska. Odpowiedź na nie znajdziesz poniżej.

czy ubezpieczenie oc dziala za granica

Bez względu na to, czy poruszasz się samochodem po polskich, czy zagranicznych drogach, masz obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Chroni Cię ono właśnie przed odpowiedzialnością cywilną, co oznacza, że za ewentualne szkody, które wyrządzisz innym uczestnikom ruchu drogowego, nie zapłacisz z własnej kieszeni, ponieważ zostaną pokryte z Twojej polisy OC. Autocasco nie jest natomiast obowiązkowe, jednak to bynajmniej nie znaczy, że nie warto go wykupić.

Dlaczego warto mieć AC

Autocasco to najszersza pod względem gwarantowanej ochrony polisa komunikacyjna dla kierowców. Dzięki niej możesz liczyć na odszkodowanie za szkody powstałe niezależnie od warunków, sytuacji i winy. Krótko mówiąc, bez względu na to, z jakiego powodu i przez kogo Twoje auto zostało uszkodzone, zniszczone lub ukradzione, dzięki AC możesz skutecznie ubiegać się rekompensaty za powstałe szkody.

Autocasco różni się od OC tym, że odszkodowanie można uzyskać nawet w sytuacji, w której szkody zostały spowodowane z Twojej winy lub w wyniku czynników zewnętrznych, takich jak np. gradobicie, zderzenie ze zwierzęciem czy kradzież. W takich przypadkach obowiązkowa polisa od odpowiedzialności cywilnej nie działa, tymczasem autocasco – jak najbardziej. Pytanie tylko, czy również poza granicami Polski w razie potrzeby da się skorzystać z możliwości, jakie gwarantuje AC.

Czy autocasco działa zagranicą?

To, czy autocasco zadziała zagranicą, zależy od konkretnej polisy. Podczas gdy zakres terytorialny niektórych ubezpieczeń AC obejmuje wyłącznie Polskę, inne obowiązują także poza ojczyzną. W większości przypadków chodzi o państwa należące do Unii Europejskiej, a także Norwegię, Lichtenstein, Andorę i Szwajcarię. Niektóre polisy obowiązują także w byłych krajach ZSRR niezrzeszonych w Unii Europejskiej, jak Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Gruzja, Mołdawia czy Armenia.

Jeżeli zamierzasz wykupić autocasco i mniej lub bardziej regularnie wyjeżdżasz zagranice, upewnij się, że zasięg terytorialny polisy obejmuje kraje, w których bywasz. Jeśli natomiast okaże się, że wybrana polisa obowiązuje tylko w Polsce, a mimo to chcesz ją kupić, np. ze względu na warunki czy cenę, zorientuj się, czy istnieje możliwość rozszerzenia zakresu obowiązania OC na inne kraje. Najczęściej da się to zrobić, ale wiąże się to z dodatkową opłatą.

Autocasco zagranicą – warunki

Nawet jeśli zakres terytorialny danej polisy obejmuje zagranicę, zanim podpiszesz umowę, dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia i sprawdź, jakie warunki obowiązują w razie szkody poza Polską. Z reguły są one bowiem inne niż w przypadku kolizji, stłuczki, wypadku czy kradzieży w kraju. Często narzucane są takie ograniczenia jak:

  • limit wysokości kosztów naprawy (np. nie więcej niż 1000 euro),

  • możliwość usunięcia szkód dopiero po powrocie do Polski (jeżeli dalsza jazda jest możliwa),

  • konieczność zgłoszenia szkody w ciągu 24 godzin,

  • możliwość usunięcia szkody wyłącznie pod warunkiem, że uniemożliwia ona dalszą podróż (niewielkie zarysowania czy wgniecenia nie są uwzględniane).

Niezależnie od warunków autocasco każdą szkodę zgłaszaj możliwie jak najszybciej. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących działania samej polisy zawsze staraj się uzyskać wyczerpujące wyjaśnienia od firmy ubezpieczeniowej. Dopiero gdy będziesz mieć pewność, że wybrana oferta w pełni spełnia Twoje wymagania, zdecyduj się na podpisanie umowy. W znalezieniu najlepszego AC pomoże Ci kalkulator ubezpieczeń samochodowych – dzięki niemu wybór optymalnej oferty jest łatwiejszy.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments