Jak sfinansować wakacje życia, kiedy brakuje środków?

Zdecydowałeś się na zakup używanego pojazdu? To świetny pomysł, aby stać się właścicielem dobrego auta w niskiej cenie, jednak wiąże się także z pewnymi obowiązkami. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży trzeba przerejestrować auto na własne nazwisko. Zastanawiasz się, co z ubezpieczeniem? Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC, czy można poruszać się na polisie sprzedawcy? Sprawdź.
W Polsce ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zawiera się nie na kierowcę, ale na samochód. Dzięki temu po jego zakupie można od razu wsiąść za kierownicę i legalnie podróżować po drogach. Nowy właściciel może kontynuować starą polisę auta, aż do zakończenia trwania umowy, jednak tuż po zakupie pojazdu powinien przepisać OC na siebie. Jeśli te formalności nie zostaną dopełnione, sprzedający może być obarczony koniecznością spłaty pozostałych składek. Dlatego warto to zrobić jak najszybciej.
Ochrona wynikająca z ubezpieczenia OC obejmuje nowego właściciela już od dnia zakupu pojazdu. Jednak obowiązek przepisania polis OC spoczywa na dawnym właścicielu samochodu. Sprzedawca ma dwa tygodnie na to, aby poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o przeniesieniu własności.
Może to zrobić na kilka sposobów:
Warto pamiętać, aby po zgłoszeniu przeniesienia własności na nową osobę, zatrzymać potwierdzenie dopełnienia formalności. Dzięki temu w przypadku jakichkolwiek nieścisłości będzie można udowodnić swoją rację i uniknąć konieczności opłaty pozostałych składek.
Wielu właścicieli unika przepisania OC z obawy przed dodatkowymi kosztami. Nic bardziej mylnego – zgłoszenie przeniesienia własności pojazdu jest bezpłatne dla sprzedawcy, trzeba tylko poświęcić na to nieco czasu. Natomiast może być kosztowne dla nowego właściciela, zwłaszcza jeśli jest on młodym lub niedoświadczonym kierowcą, a zbywca miał wypracowane liczne zniżki za bezszkodową jazdę.
Po zgłoszeniu przeniesienia własności na nowego właściciela towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo dokonać rekalkulacji składki, czyli ponownej oceny ryzyka objęcia ochroną danego samochodu i wyliczenia kosztów. W rezultacie:
Jednak coraz więcej firm ubezpieczeniowych rezygnuje z rekalkulacji składki. Takie działanie ma na celu zyskanie sympatii i zaufania nowych klientów oraz zachęcenie ich do ponownego skorzystania ze swojej oferty.
W wyniku rekalkulacji ubezpieczenia OC okazało się, że musisz dopłacić znaczną kwotę, aby zachować polisę? Nie trzeba tego robić. Jako nabywca masz prawo wypowiedzieć umowę zawartą przez dawnego właściciela i zawrzeć nową z wybranym towarzystwem, które oferuje lepsze warunki.
Aby to zrobić, należy:
Zrezygnować z polisy sprzedawcy można w dowolnym momencie. Jednak jeśli zależy Ci na tym, żeby uniknąć płacenia dodatkowych kosztów, wypowiedz umowę ubezpieczenia jak najszybciej – najlepiej w tym samym dniu, w którym została podpisana umowa kupna-sprzedaży. Dzięki temu towarzystwo nie naliczy dodatkowych kosztów za czas, kiedy ochrona obowiązywała, czyli od dnia transakcji do wypowiedzenia ubezpieczenia.
Po zakupie auta zdecydowałeś się kontynuować polisę sprzedawcy? To korzystne rozwiązanie, jeśli towarzystwo nie przeliczało składki, a zakres ubezpieczenia zapewnia szeroką ochronę. Jednak wiąże się z pewnymi obowiązkami.
Zatem, jeśli kontynuujesz polisę sprzedawcy, koniecznie zanotuj datę w kalendarzu, kiedy ochrona przestanie obowiązywać. Na szczęście wiele firm ubezpieczeniowych wysyła swoim klientom wiadomości SMS o zbliżającym się terminie zakończenia umowy.
Przepisanie OC po zakupie samochodu jest konieczne, jeśli chcesz cieszyć się ochroną wynikającą z ubezpieczenia zawartego przez dawnego właściciela. Dopełnij formalności i jeźdź bezpiecznie!
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.