Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu

Redakcja 26 maja 2022

Udostępnij:

Choć pojazd zazwyczaj jest nabywany w celu jego częstego używania, to zdarzają się sytuację, gdy nie korzysta z niego nikt. Wraz z tym, jak płynie okres ubezpieczenia, dochodzi w końcu do jego zakończenia. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki jest cel płacenia składki OC za nieużywany samochód. Dowiedz się, czy niewykorzystywany pojazd może nie mieć ubezpieczenia OC.

Nieużywane auto - brak ubezpieczenia OC

Czy trzeba płacić OC za nieużywany samochód?

Według przepisów prawnych obowiązujących w Polsce, ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu. Nie ma znaczenia stopień wykorzystania pojazdu, gdyż nawet jeśli on jest w ogóle nieużywany, nadal należy za niego opłacać składkę ubezpieczeniową. Co więcej, nie ma sensu liczyć na łut szczęścia i niewykrycie zaniechania obowiązku. UFG, które jest organem odpowiadającym za nadawanie kar za brak ważnego ubezpieczenia OC, nawet w przypadku nieużywanego samochodu, dysponuje specjalnym rejestrem. Znajdują się w nim dane dotyczące zarejestrowanego pojazdu oraz ważnej polisy OC.

Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC

W przypadku, gdy właściciel samochodu zaniecha wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia, zostanie na niego nałożona kara finansowa. Jej wysokość jest zależna od tego, jak długo auto pozostaje bez polisy OC.  Przy spóźnieniu do 3 dni otrzymasz wezwanie do zapłaty 1200 zł. Jeśli przekroczysz ten termin, a pojazd jest nieubezpieczony od 4 do 14 dni, grozi Ci kara o wysokości 3010 zł. Natomiast, gdy UFG wykryje opóźnienie przekraczające 2 tygodnie, to będziesz musiał zapłacić 6020 zł.

Co więcej, uiszczenie kary nadal nie zwalnia z obowiązku zawarcia umowy na ubezpieczenie OC. Warto pamiętać, że wezwania do zapłaty nie są wysyłanie automatycznie, a dopiero po wykryciu nieprawidłowości. Dlatego, jeśli myślisz po paru dniach, że uniknąłeś odpowiedzialności za brak OC nieużywanego samochodu, to po kilku miesiącach możesz otrzymać wezwanie do zapłaty najwyższej kary.

Pamiętaj! W 2023 roku wysokość kary wzrośnie, ponieważ kwota zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu – jak odwołać się od kary?

Jeśli nie ubezpieczyłeś pojazdu i otrzymałeś karę od UFG, jest możliwość odwołania się od niej. Wykonać to może wtedy, gdy zaniechanie obowiązku wynikało z trudnej sytuacji życiowej. Natomiast warto pamiętać, że ciężkie okoliczności trzeba udowodnić. W tym celu pomocne może się okazać zaświadczenie o długotrwałym leczeniu szpitalnym lub stopniu inwalidztwa. Również wysokie zadłużenie może być podstawą do odwołania się od karty, wtedy potrzebne będzie okazanie zajęć komorniczych czy rozliczeń rocznych. W wyjątkowych sytuacjach UFG może rozłożyć płatność kary na raty, umorzyć jej część lub całość sumy, gdy będą ku temu podstawy.

Nieużywany samochód a OC – co zrobić?

Warto zastanowić się, jakie są możliwości działania w przypadku nieużywanego samochodu i obowiązku płacenia składki OC za niego.

  • Wyrejestrowanie nieużywanego samochodu

Takie rozwiązanie można zastosować, gdy pojazd został skradziony, zezłomowałeś go lub sprzedałeś za granicą. W ten sposób nie będziesz widniał jako właściciel auta i przestanie być konieczne kontynuowanie polisy OC nieużywanego samochodu. Co ciekawe, również auta, które mogą mieć status pojazdów historycznych, podlegają możliwości wyrejestrowania. Wtedy, jeśli auto jest garażowane i nie wykorzystuje się go do jazdy, nie ma obowiązku opłacania za niego składki OC. Natomiast, aby uzyskać taki status, pojazd musi mieć minimum 25 lat, a większość jego części powinna być oryginalna.

  • Sprzedaż pojazdu

Kolejnym rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić, to zbycie nieużywanego samochodu. W ten sposób nie tylko nie będziesz zobowiązany do zapłaty obowiązkowej polisy OC, ale również możesz zyskać dodatkowe środki. Jest to odpowiednie rozwiązanie, pod warunkiem, że pojazd nie ma właściwości sentymentalnych i rzeczywiście nie będzie używany w przyszłości.

  • Czasowe wyrejestrowanie pojazdu

Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby, które są właścicielami pojazdów powyżej 3,5 T. Niestety, jeśli masz samochód osobowy, to nie jest możliwe jego czasowe wyrejestrowanie.

To możliwe rozwiązania, które można zastosować, jeśli nie chcesz opłacać składki OC za nieużywany samochód.

OC za nieużywany samochód

Jeśli żadne z wcześniej omówionych rozwiązań nie może być zastosowane u Ciebie, to niestety, ale będziesz zmuszony kontynuować OC nieużywanego samochodu. W przypadku takiej sytuacji warto poszukać najtańszej polisy ubezpieczeniowej, tak aby ponoszony koszt nie był dotkliwy dla ubezpieczającego. Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowych porównywarek polis ubezpieczeniowych. Ich użycie niesie za sobą wiele zalet.

  • Możliwość wyszukania najlepszej oferty bez wychodzenia z domu

To szczególnie korzystny atut dla osób, które są poza granicami kraju lub są unieruchomione, np.  w szpitalu. Wystarczy urządzenie obsługujące przeglądarkę internetową z dostępem do sieci online. Po wypełnieniu krótkiego formularza, w którym wskażesz jaki rodzaj ubezpieczenia Cię interesuje, w ciągu kilku minut pojawi się zestawienie zawierające wiele ofert polis. W ten sposób z dowolnego miejsca na ziemi możesz zadbać o OC nieużywanego samochodu i uniknąć dotkliwych kar nakładanych przez UFG.

  • Czytelne zestawienia ułatwiające analizę ofert

Nierzadko wybór najkorzystniejszej polisy może być trudny, zwłaszcza że zawierają one wiele zmiennych. Dzięki używaniu internetowej porównywarki otrzymasz czytelne zestawienie, w którym są wyszczególnione najważniejsze elementy każdej oferty ubezpieczenia.

  • Cały proces możesz wykonać online

Nie tylko poszukiwanie ofert na ubezpieczenie OC odbywa się przez internet, ale również finalizacja transakcji. Nie ma konieczności bezpośredniego spotkania z agentem ubezpieczeniowym i własnoręcznego podpisania umowy. Wszystkie formalności wykonasz za pomocą telefonu komórkowego, laptopa czy tabletu. Za wybraną polisę OC możesz zapłacić przelewem online.

Dlatego jeśli chcesz zadbać o najtańsze ubezpieczenie OC dla nieużywanego samochodu, skorzystaj z wygodnej przeglądarki internetowej. W ten sposób szybko zawrzesz umowę ubezpieczeniową i unikniesz finansowych kar, które znacznie przekraczają koszt polisy.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments