Jak sfinansować wakacje życia, kiedy brakuje środków?

Bośnia i Hercegowina to intrygujące państwo położone na Półwyspie Bałkańskim. Mimo że zazwyczaj stanowi jedynie kraj tranzytowy w podróży do Chorwacji lub Czarnogóry, okazuje się ciekawym kierunkiem wakacyjnym. Podróżowanie samochodem np. do Medjugorie pozwala na dużą dowolność w odkrywaniu tego ciekawego i rzadko odwiedzanego przez turystów państwa.
Bośnia i Hercegowina nie należy do Unii Europejskiej ani do układu z Schengen. Mimo to, Polscy obywatele, jadąc do tego państwa mogą podróżować na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Pobyt do 90 dni w celach turystycznych odbywa się bez wizy. Oprócz tego kierowca powinien mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC. Wybierając się do Bośni i Hercegowiny samochodem, którego właścicielem jest ktoś inny, dobrze zabrać ze sobą pisemnie upoważnienie do poruszania się tym pojazdem w języku angielskim.
Wymagane w Bośni i Hercegowinie dokumenty to:
Warto pamiętać, że na terenie Bośni i Hercegowiny nie jest wymagana Zielona Karta ani ubezpieczenie graniczne.
Jadąc samochodem do Bośni i Hercegowiny warto znać przepisy ruchu drogowego, aby uniknąć mandatów. Na szczęście nie różnią się one szczególnie od tych obowiązujących w Polsce. Kierowcy w tym kraju jeżdżą na ogół przepisowo, co wynika prawdopodobnie z częstych patroli funkcjonariuszy kontrolujących prędkość.
Co warto wiedzieć o Bośni i Hercegowinie w temacie limitów prędkości? Ograniczenia wynoszą:
Kierowcy muszą zdawać sobie sprawę, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest w Bośni i Hercegowinie karane mandatami w wysokości od ok. 120 zł (za przekroczenie o 10-20 km/h) do nawet 2400 zł (przekroczenie o ponad 30 km/h).
Osoby podróżujące po tym państwie powinni również pamiętać o tym, że:
W Bośni i Hercegowinie drogi są oznakowane i utrzymane w dobrym stanie, zwłaszcza pomiędzy dużymi miastami. Kraj ten okazuje się dość górzysty, co przekłada się na wiele wąskich dróg i tuneli. Z tego powodu ważne staje się dostosowanie prędkości do warunków jazdy.
Sieć autostrad w Bośni i Hercegowinie okazuje się niewielka i liczy w sumie kilkadziesiąt kilometrów przy granicach bośniacko-chorwackich i w okolicach Sarajewa. Opłaty pobierane są tylko na kilku niezbyt długich odcinkach trasy A1 na bramkach. Cena zależy od przejechanego dystansu i nie przekracza kilkunastu złotych. Płatności można dokonać zarówno w euro, jak i w bośniackiej marce zamiennej (KM).
Znając już opłaty drogowe w Bośni i Hercegowinie, warto również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Różnego rodzaju wypadki zdarzyć się mogą wszędzie, dlatego też najlepiej zabezpieczyć się przed nimi jeszcze przed wyjazdem.
Przede wszystkim należy pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. OC pozwoli na pokrycie przez towarzystwo ubezpieczeniowe strat osoby poszkodowanej w razie spowodowania wypadku. W Bośni i Hercegowinie nie potrzeba już Zielonej Karty, wystarczy jedynie, że zabierze się ze sobą polską polisę.
W sytuacji, gdy samochód ulegnie uszkodzeniu w wyniku kolizji nie z winy kierowcy, przyda się ubezpieczenie AC. Dzięki temu można zagwarantować sobie wsparcie finansowe ze strony ubezpieczyciela w razie różnego rodzaju zdarzeń. W zależności od wybranego pakietu można otrzymać odszkodowanie, jeśli samochód:
Kupując autocasco na zagraniczny wyjazd trzeba pamiętać o sprawdzeniu zasięgu terytorialnego polisy. Warunki ubezpieczenia powinny zostać dopasowane według własnych preferencji. Usługa Mini AC obejmować będzie tylko wybrane szkody, a w wersja all risk zawiera w sobie każdą sytuację poza wymienionymi w polisie.
Ubezpieczenie samochodu, nie jest jedynym, o czym należy pamiętać przed wyjazdem do Bośni i Hercegowiny. Ma to znaczenie ze względu na fakt, że kraj ten nie należy ani do UE, ani do EFTA. Z tego powodu nie funkcjonuje tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Aby uniknąć wysokich kosztów związanych z leczeniem, hospitalizacją czy ratownictwem w razie wypadku za granicą, konieczne okazuje się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Jego zakres powinien obejmować wymienione sytuacje do wysokości wybranej sumy odszkodowania. W ramach standardowej polisy ubezpieczyciel często gwarantuje m.in. ubezpieczenie NNW, assistance podróżne czy OC w życiu prywatnym.
Ze względu na to, że ochrona w podstawowym pakiecie na tygodniowy wyjazd do Bośni i Hercegowiny wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych, warto się na takie ubezpieczenie zdecydować. Pozwoli to uniknąć zbędnych problemów i wydatków, związanych z opłaceniem kosztów leczenia w kryzysowych sytuacjach.
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.