Autocasco a kradzież samochodu – Kiedy AC nie zadziała?

Redakcja 16 czerwca 2021

Udostępnij:

Kradzieże samochodów to w Polsce coraz rzadsza praktyka, jednak nadal się zdarzają. Powszechnie uważa się, że od czynu złodzieja chroni AC. Kradzież auta nie zawsze jest jednak objęta ochroną! Co warto wiedzieć o powiązaniu autocasco ze stratą samochodu z powodu działania osób trzecich? Zobaczmy!

Autocasco a kradzież samochodu

Przede wszystkim pamiętaj, że różne są warianty ubezpieczenia AC. Kradzież auta zwykle objęta jest OWU, jednak istnieją pewne wykluczenia. O czym warto pamiętać?

AC a kradzież samochodu – najważniejsze informacje

Standardowa polisa autocasco z reguły chroni przed czynami złodziejów. Co więcej, osoba może wykupić również tzw. mini AC, które zapewnia wypłatę odszkodowania wyłącznie przy kradzieży. Istnieją jednak różne ograniczenia i wyłączenia, które mogą skutecznie utrudnić zwrot środków przez ubezpieczyciela.

Po pierwsze, pamiętajmy o własnych obowiązkach. Zaniżone odszkodowanie za kradzież samochodu może wynikać z różnych sytuacji. W polisie może być wpisany fakt wkładu własnego (np. 10 procent wartości pojazdu) od zdarzeń (w tym również kradzieży), pomniejszenia wartości pojazdu zgodnie z umową (np. 10 procent w skali roku) lub mniejszej kwoty wypłacanej przez TU właśnie przez kradzież.

Mniejsza kwota może nie być aż tak bolesna jak całkowity brak wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciele chcą uniknąć swojej odpowiedzialności i będą próbować udowodnić, że pieniądze Ci się nie należą. Co mogą pokazywać?

Uważaj na swoje niedbalstwo!

Przede wszystkim przed podpisaniem umowy zwróć uwagę na OWU. Będziesz miał tam wpisane wyłączenia, które uniemożliwią Ci wypłatę odszkodowania. Co np. może znaleźć się w umowie? Ubezpieczyciel nie wypłaci Ci środków, jeżeli zauważy jawne niedbalstwo z Twojej strony. AC „kradzież auta” nie oznacza uruchomienia pieniędzy w przypadku gdy zostawisz otwarty samochód. To niedopuszczalne.

Podobnie będzie, jeżeli okaże się, że zgubiłeś kluczyki od pojazdu. Nie radzimy też zostawiać w samochodzie dowodu rejestracyjnego, bo dla TU może to być jawne niedbalstwo. Po każdym zamknięciu pojazdu włącz wszystkie systemy chroniące przed kradzieżą, które są też w samochodzie – musisz dopełnić wszystkich kroków ochrony, aby ubezpieczenie mogło Cię obowiązywać.

UWAGA! Ubezpieczyciel może też wątpić w fakt kradzieży samochodu w przypadku, gdy dojdzie do rozbieżnych informacji z Twojej strony wraz z sytuacją faktyczną. W takich sytuacji TU może nawet zgłosić fakt próby wyłudzenia odszkodowania. Nie zatajaj więc żadnych informacji po kradzieży pojazdu, by nie sprowadzić na siebie problemów.

Pamiętaj też, że AC może nie obowiązywać w każdym kraju. Przykładowo Rosja, Ukraina, Białoruś czy Mołdawia uznawane są za państwa podwyższonego ryzyka kradzieży pojazdu, a wjazd na ich teren – w opinii TU – wręcz prosi się o czyn złodzieja. Jeżeli planujesz wyjazd do tych krajów, zgłoś to wcześniej ubezpieczycielowi i wykup specjalne rozszerzenie na wypadek kradzieży. To opcja dużo lepsza, niż późniejsze problemy z odzyskaniem pieniędzy!

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments