Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących w kraju i za granicą
Mimo, że sezon wakacyjny w pełni, niektórzy z nas czekają z utęsknieniem na zaplanowany wypoczynek i codziennie z niecierpliwością odliczają dni, wykreślając je starannie w kalendarzu. Pozostaje tylko wykupienie ubezpieczenia turystycznego, jakiego?
Dni pozostałe do wyjazdu proponujemy wykorzystać nie tylko na dokonywanie ostatnich pilnych zakupów strojów kąpielowych, balsamów z filtrem, japonek z błyskotkami, robienia porządków, przekonywaniu sąsiadów do przygarnięcia naszego kotka, pieska czy papużki na czas naszej nieobecności, lecz także, a może przede wszystkim, na poszukiwanie informacji na temat ochrony naszego zdrowia i mienia w czasie podróży.
Dla ułatwienia „przekopywania się” przez przeróżne oferty firm ubezpieczeniowych, proponujemy krótki przegląd najważniejszych zagadnień, na które w szczególności urlopowicze mają zwrócić uwagę. Oto niektóre z nich:
– następstwa nieszczęśliwych wypadków wywołanych przyczynami zewnętrznymi, na skutek których nastąpił rozstrój zdrowia, jego trwała utrata lub śmierć. Wysokość ubezpieczenia zależy od wybranego wariantu. Inaczej rzecz ujmując, od tego jak wysoko cenimy swoje życie. W przypadku podróży krajowych zwykle propozycja ta stanowi dodatkową opcję do wykupienia.
– koszty transportu chorego lub zwłok z miejsca zdarzenia w dowolne wskazane przez nas miejsce na terenie kraju. Brzmi pięknie, lecz jednak zazwyczaj obowiązują tu limity kilometrów lub wysokości pokrywanych kosztów, przed wyjazdem dobrze sprawdźmy, co obejmuje zakres ubezpieczenia.
– koszty leczenia i rehabilitacji (idealnie było by, gdyby odpowiadały dokładnie ilości dni hospitalizacji). Szwajcarski kurort raczej nie mieści się w zakresie takiego ubezpieczenia. Dla lubiących drążyć temat proponujemy konsultacje u źródeł, czyli w wybranym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Teoretycznie możemy przecież wymagać opieki wysoce specjalistycznej niedostępnej w kraju. Dla optymistów taka wersja zdarzeń może okazać się jeszcze ciekawsza niż zaplanowany pierwotnie urlop.
– gwarancja wypłaty świadczeń, do których nabyliśmy prawa w związku z poniesionymi konsekwencjami zdrowotnymi (określanymi zwykle, jako uszczerbek na zdrowiu). Pogódźmy się z tym, że werdykt stanowiący podstawę naliczenia wysokości należnego nam świadczenia wydaje lekarz współpracujący z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Zapewne chodzi o obiektywność.
– odpowiedzialność cywilną za wyrządzone przez nas bądź naszych bliskich szkody rzeczowe lub osobiste. Ubezpieczenie turystyczne dotyczy szkód nieumyślnie lub nieświadomie wyrządzonych.
– poniesienie strat finansowych na skutek odwołania uczestnictwa lub wcześniejszego powrotu, choć potwierdzona utrata zdrowia naszego lub osoby bliskiej będzie uznanym argumentem. Innymi uznawanymi zdarzeniami są np. nieszczęśliwy wypadek, kradzież lub utrata niezbędnych w podróży dokumentów, powstała szkoda w miejscu zamieszkania.
– A propos: wcześniej niezaplanowane i niezapowiedziane odwiedziny ukochanej teściowej nie stanowią niestety wystarczającej przyczyny (przynajmniej dla ubezpieczyciela) dokonania zwrotu poniesionych strat finansowych, w ramach zawartego ubezpieczenia, choć przez nas zdarzenie to może być różnie interpretowane. Ataki terrorystyczne, działania wojenne itp. należą do szczególnej kategorii zdarzeń i nie wchodzą w zakres najpopularniejszych wariantów ubezpieczenia.
– zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu sportowo – rekreacyjnego oraz refundacja kosztów niewykorzystanych karnetów uprawniających do korzystania z wszelkiego rodzaju usług i sprzętów, w razie odwołania lub wcześniejszego uzasadnionego powrotu z krajowych imprez turystycznych, o których wyżej była mowa. Zakres obejmowanych usług i sprzętów jest zwykle ściśle określony. W wyniku naszego niedoczytania może w praktyce okazać się, że wyjeżdżając na spływ kajakowy, ubezpieczyliśmy narty a refundacji podlega karnet za zjazdy na trasach narciarskich a nie wodnych.
– uszkodzenie, zniszczenie lub utrata bagażu turystycznego i sprzętu sportowego stanowiącego mienie podróżującego. Jeśli coś złego stanie się z torbą zawierającą okulary Gucci, pusty portfel, telefon komórkowy i na dodatek klucze do pokoju hotelowego, to logicznie myśląc jest to bagaż turystyczny.
Zakres opieki i pomocy zależy od wariantu proponowanego przez konkretne Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Poszczególne warianty różnią się od siebie ponadto sumą ubezpieczenia. Wysokość składki ustalana jest zwykle indywidualnie na podstawie taryfy składek obowiązujących w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia, tzw. indywidualnej oceny ryzyka z uwzględnieniem wieku (określanego niestety nie na podstawie wyglądu), wariantu ubezpieczenia i jego zakresu, czasu trwania podróży oraz zakresu terytorialnego ubezpieczenia.
Sprawdź ceny ubezpieczeń turystycznych w porównywarce ubezpieczeń turystycznych: https://wakacyjnapolisa.pl/
Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.