Samochodem do Francji – wyposażenie auta, przepisy, informacje dla kierowców
Planujesz romantyczną podróż samochodem do Paryża? A może musisz pojechać tam w celach służbowych? W takim razie, zanim wyruszysz, powinieneś dokładnie dowiedzieć się, jak przygotować się do takiej trasy. Francja – tak jak każdy inny kraj – ma własny kodeks drogowy, a niestosowanie się do znajdujących się w nim przepisów, może oznaczać spore problemy.
Francja – przepisy drogowe
Ci, którzy zdecydują się na wycieczkę samochodową do Francji, powinni uważać na prędkość, z jaką będą się poruszać. Kary za zbyt szybką jazdę są tam o wiele wyższe niż w Polsce.
Po francuskich drogach można poruszać się z prędkością:
- do 50 km/h w terenie zabudowanym
- do 80 km/h w przypadku dróg znajdujących się poza terenem zabudowanym – z tą prędkością mogą poruszać się samochody osobowe, do 3,5 t i z przyczepami. W czasie gorszych warunków pogodowych należy tam zwolnić do 70 km/h
- do 110 km/h podróżując drogami ekspresowymi. Wyjątek stanowi jednak sytuacja, kiedy panują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Wtedy kierowcy są zobowiązani do nieprzekraczania prędkości 100 km/h
- do 130 km/h po autostradach w czasie dobrych warunków pogodowych i do 110 km/h, gdy pogoda będzie grosza.
W Francji odbywają się częste kontrole drogowe, podczas których badana jest trzeźwość kierowców. W tej kwestii nieco bardziej „uprzywilejowania” są ci, którzy mogą pochwalić się dłuższym stażem za kółkiem:
- kierowca, który ma prawo jazdy dłużej niż 2 lata, może prowadzić samochód, jeśli stężenie alkoholu w jego krwi nie przekracza 0,5 promila
- osoby, które zdobyły uprawnienia do kierowania pojazdami mniej niż dwa lata temu, mogą usiąść za kółkiem, jeśli mają nie więcej niż 0,2 promila alkoholu we krwi.
Wysokość mandatów
Przekroczenie prędkości na francuskiej drodze, autostradzie może okazać się poważnym obciążeniem dla portfela. Nd tym, aby kierowcy przestrzegali przepisów, czuwają nie tylko funkcjonariusze ale też liczne radary.
Przekroczenie prędkości jest w świetle francuskiego prawa wykroczeniem 3 lub 4 klasy. W zależności od tego, o ile za szybko jechał kierowca, może dostać on mandat nawet do 1500 euro. Ponadto przekroczenie prędkości o 30 km/h zawsze kończy się zatrzymaniem auta przez policję.
Oprócz tego, kary czekają na tych, którzy:
- podczas jazdy rozmawiają przez telefon – mandat taki wyniesie 135 euro. Jeśli kierowca nie zapłaci kary na miejscu, sprawa może zostać skierowana do sądu. Wtedy prowadzący pojazd zostanie obciążony dodatkową grzywną w wysokości 150 euro. Mandat zostanie wystawiony też osobie, która podczas jazdy będzie korzystać ze zestawu słuchawkowego
- używają antyradarów – właściciele pojazdów, w których zamontowano taki sprzęt, zostaną ukarani surową grzywną w wysokości 3000 euro
Kierowca nie musi zgodzić się na badanie trzeźwości – jest wtedy jednak traktowany tak, jakby w jego krwi wykryto 0,8 promila alkoholu. W takiej sytuacji grozi mu kara w wysokości do 4500 euro oraz zatrzymanie prawa jazdy na okres od 3-5 lat. Niemal tak samo zostanie ukarany kierowca, który prowadzi pojazd pod wpływem narkotyków.
Francja – wyposażenie samochodu, którego wymagają przepisy
Francuscy kierowcy zawsze muszą jeździć samochodem z:
- trójkątem ostrzegawczym i kamizelką odblaskową – w przypadku kamizelki istnieje obowiązek, aby dysponować egzemplarzem zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażera. Za brak tego wyposażenia można dostać mandat w wysokości 135 euro
- zabezpieczeniami antywłamaniowymi
- kompletem zapasowych żarówek
- alkomatem.
Mimo tego jeśli polski kierowca nie będzie miał tych elementów wyposażenia w swoim aucie, nie musi obawiać się konsekwencji. Wynika to z faktu, że Francja podpisała Konwencję Wiedeńską. Zgodnie z jej zapisami wobec prowadzącego pojazd są stosowane takie przepisy jak w kraju, z którego pochodzi. Oznacza to, że kierowca z Polski musi mieć przy sobie gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.
Ponadto wybierając się do Francji, nie można zapomnieć o dokumentach, które uprawniają do wjazdu na teren tego kraju – są to dowód osobisty i paszport. Oprócz tego torba zadbać o to, aby samochód był objęty ubezpieczeniem OC.
Jak poruszać się po Francji?
Większość francuskich autostrad jest płatna, a do uiszczania opłat służy system Liber-t Box. Kierowcy przyklejają do przedniej szyby samochodowej urządzenie, które służy do przesyłania danych dotyczących korzystania z dróg. Następnie na podstawie tych danych naliczane są płatności. Liber-t BOX można zamówić przez internet.
To, ile kierowca zapłaci za przejazd taką drogą, zależy nie tylko od długości trasy. Niektóre autostrady są droższe, a inne tańsze. Dodatkowo płatny jest też przejazd niektórymi mostami i tunelami. Oprócz tego wybierając się do Francji, należy wykupić winietę Crit’Air. Istnieje jej sześć rodzajów, a to, którą z nich należy kupić w przypadku konkretnego auta, zależy między innymi od jego wieku i spalanego paliwa.
Francja samochodem – wykup dobre ubezpieczenie!
Wybierając się samochodem do Francji, trzeba mieć ważną polisę OC, ale rozsądnie jest też zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenie, a w tym np. ubezpieczenie:
- AC, które zagwarantuje wsparcie właścicielowi pojazdu wtedy, kiedy jego auto zostanie uszkodzone, skradzione lub zniszczone na skutek aktu wandalizmu
- assistance – nawet na pozór całkowicie sprawne auto może odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. To wtedy przyda się assistance – w zależności od jego zakresu ubezpieczyciel zadba o holowanie, tłumacza czy zorganizuje auto zastępcze
- NNW, które będzie stanowiło finansową poduszkę bezpieczeństwa, kiedy podczas podróży zdarzy się wypadek i ucierpi na tym zdrowe kierowcy i pasażerów. Dzięki takiej polisie to ubezpieczyciel będzie zobowiązany do pokrycia kosztów leczenia.
Dodatkową ochroną jest ubezpieczenie turystyczne. Zapewnia ono wsparcie podczas całej podróży – gwarantuje transport medyczny i łatwy dostęp do lekarzy.
Zwiedzanie Francji samochodem to czysta przyjemność. Dlatego jeśli właśnie przygotowujesz się do podróży autem, przemyśl jedynie kwestie ubezpieczeń i pamiętaj o tym, aby przestrzegać obowiązujących w tym kraju przepisów.
Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.