Samochód z komisu – na co uważać podczas kupna?

Redakcja 27 grudnia 2021

Udostępnij:

Komis jest wygodnym rozwiązaniem, dzięki któremu możesz spośród bardzo szerokiej oferty wybrać samochód idealny dla siebie. Nie musimy w tym przypadku przeglądać setek ogłoszeń i umawiać się z każdym właścicielem pojazdu z osobna. Na pozór komis wydaje się więc idealnym rozwiązaniem. Szybko możemy jednak pożałować swojej decyzji. Nie każdy właściciel takiego miejsca będzie bowiem wobec nas fair. W konsekwencji możemy więc wiele zapłacić za samochód, którego wartość w rzeczywistości jest znacznie niższa.

Samochody z komisu

Nie każdy komis samochodowy będzie jednak nieuczciwy. Ocenienie tego jest trudnym zadaniem, ale jak najbardziej możliwym. Kluczem jest odpowiednie przyjrzenie się pojazdowi i dokładne zapoznanie ze wszystkimi dokumentami. W dobie technologii sprawdzenie jakości pojazdu jest dużo prostsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jak w takim razie sprawdzić auto z komisu?

Auto z komisu – jakie pułapki mogą na Ciebie czekać?

Samochody wystawione przez komis na sprzedaż mogą wyglądać wręcz idealnie. Najczęściej ich wygląd wizualny jest znacznie lepszy od pojazdów wystawianych przez prywatnych właścicieli. Pamiętaj jednak, że pracownicy komisu są specjalistami w swoim fachu. Wiedzą więc doskonale w jaki sposób przygotować samochód na sprzedaż, aby jego stan wizualny wręcz zachęcał do kupna. Z pewnością zachęcające będą również same komplementy padające z ust pracownika. Dla niedoświadczonych osób terminologia wykorzystywana przez właściciela komisu będzie na tyle fachowa, że obdarzenie takiej osoby zaufaniem będzie tylko kwestią czasu. Bez znajomości technik wykorzystywanych przez pracowników komisu, nie dowiesz się, kiedy samochód faktycznie wart jest swojej ceny.

Samochód z komisu – skąd jego właściciel bierze pojazdy?

Samochody wystawiane na sprzedaż mogą pochodzić z różnych źródeł. Czasami pochodzenie pojazdu może pozostawiać wiele do życzenia. Pracownik komisu może, chociażby ukrywać fakt, że samochód uczestniczył w przeszłości w wypadku. Właściciel kupuje taki samochód w znacznie niższej cenie ze względu na historię, by w późniejszym czasie sprzedać go ze znacznym zyskiem, ukrywając przed kupującym fakt udziału pojazdu w zdarzeniu drogowym. Nie jest to jednak jedyny sposób na pozyskiwanie samochodów przez komi. Nie oznacza to także, że każdy komis gra nie fair w stosunku do swoich klientów.

Komis może wejść w posiadanie pojazdu poprzez:

  • odkupienie go od klienta w Polsce,
  • sprowadzenie pojazdu z zagranicy,
  • sprowadzenie pojazdu powypadkowego – w szczególności z zagranicy,
  • pozyskanie na aukcji samochodów wykorzystywanych przez firmy.

Sam komis nie zawsze musi być właścicielem pojazdu. Są sytuacje, w których wyłącznie pośredniczy. W praktyce wygląda to tak, że właściciel pojazdu zawiera z komisem umowę, na podstawie której po sprzedaży samochodu komis odbiera ustalony wcześniej procent.

Jak przygotować na sprzedaż auto z komisu

Samochody wystawione na placu komisu nierzadko wręcz błyszczą. Pracownicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie przy kupnie pojazdu odgrywają walory estetyczne. Jednak nie tylko o nie dba komis. Tuż obok właściwego budynku bardzo często znajduje się warsztat samochodowy. To właśnie w nim pracownicy dbają o to, aby stan techniczny przedstawiał się jak najlepiej. Są komisy, które swoją pracę w tej kwestii wykonują rzetelnie. Są jednak też tacy, którzy w naprawę pojazdu chcą włożyć jak najmniej środków, by jak najwięcej zyskać. Zadbanie o to, by ukryć szkody wyrządzone w wypadku, nie jest trudnym zadaniem. A gdy nowy właściciel po czasie dowie się, że jest to samochód powypadkowy, może się okazać, że podpisana umowa związała mu ręce.

Kupno samochodu z komisu – na to zwróć szczególną uwagę

Wiesz już, w jaki sposób komis może oszukiwać swoich klientów. Wiesz jednak także, że nie każda firma taka będzie. Jak jednak odróżnić komis, który gra nie fair, od tego, którego usługi są naprawdę na najwyższym poziomie, dzięki czemu zakupione auto będzie służyć przez długie lata? Jest na to kilka skutecznych sposobów.

Pojazd, który nie jest własnością komisu

Wiesz, że nie zawsze komis musi być właścicielem sprzedawanego pojazdu. Czasami może po prostu pośredniczyć w transakcji, za co otrzymuje odpowiedni procent ze sprzedaży. Takie rozwiązanie może być jednak niekorzystne dla kupujących. Jeśli już po dokonanej transakcji dowiesz się o ukrytej wadzie pojazdu, komis po prostu umyje ręce – w końcu samochód nie należał prawnie do niego. Wówczas rozwiązanie problemu może być trudne, gdy ustalenie właściciela będzie wręcz niemożliwe.

Zakup pojazdu powypadkowego – kupno samochodu z komisu

Co, jeśli komis ukrył przed sfinalizowaniem transakcji fakt, że zakupiony przez Ciebie samochód brał udział w wypadku, a nawet jest popowodziowy? Wielu pracowników komisu konstruuje umowy w taki sposób, aby nowy właściciel pojazdu nie mógł nic z tym faktem zrobić. Skoro podpisał umowę, zgodził się na stan pojazdu, który zastał w momencie zakupu.

Kupno samochodu poflotowego

Komis może także w okazyjnej cenie nabywać samochody pofirmowe np. używane jako taksówki. Warsztat, z którym współpracuje jego właściciel, może skutecznie ukryć przeszłość pojazdu. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, koniecznie na wizytę w komisie weź ze sobą znajomą osobę, która doskonale zna się na motoryzacji, może być to np. zaprzyjaźniony pracownik warsztatu samochodowego.

Kupno samochodu pokradzieżowego

Zakup pojazdu pokradzieżowego to kolejna przykra okoliczność, którą mogą napotkać osoby kupujące pojazd. Aby uniknąć takiej sytuacji, obecność specjalisty przy oględzinach samochodu także wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Zakup samochodu z ukrytą wadą techniczną

Pracownicy warsztatu, z którym współpracuje komis, mogą skutecznie zamaskować wady pojazdu, które wyjdą na jaw dopiero po kilku miesiącach od dnia zakupu. Często w takiej sytuacji wina jest przypisywana nowemu właścicielowi. Trudno udowodnić bowiem, że w momencie zakupu pojazd już był uszkodzony. Możesz w takiej sytuacji rozważyć skorzystanie z usług rzeczoznawcy, które jednak także kosztują.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments