Ubezpieczenie OC drona – jakie wybrać? Czy jest obowiązkowe?
Drony to urządzenia, z którymi możemy spotykać się coraz częściej. Co ważne, nie sięgają już po nie wyłącznie firmy wykorzystujące urządzenia do działań przedsiębiorstwa, ale również osoby prywatne. Nic więc dziwnego, że przepisy dotyczące dronów prężnie się zmieniają, by zapewnić bezpieczeństwo użytkowania maszyn. W końcu o szkody powstałe w wyniku upadku drona z dużej wysokości naprawdę nie trudno. Głównym ubezpieczeniem, które zakresem swojej ochrony obejmuje m.in. takie zdarzenia, jest OC. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że polisa ta różni się znacząco od tej, którą doskonale znamy z ubezpieczeń samochodów OC. Czym jest więc ubezpieczenie OC na drona?
Ubezpieczenie drona – kiedy musisz o nim pamiętać?
Sterujący dronem nie zawsze musi czuć się pewnie z urządzeniem. Dziś pilot sterujący urządzeniem możemy zaobserwować nie tylko w dłoniach pracownika firmy marketingowej, ale także osoby prywatnej. Choć świat dronów nadal jest w naszym kraju czymś zupełnie nowym, przepisy polskiego prawa starają się za nim nadążyć. Znowelizowana ustawa Prawo Lotnicze jasno mówi o sytuacjach, w których ubezpieczenie OC drona jest koniecznością. Każda osoba, która chce przystąpić do lotu, a jej maszyna ma ponad 20 kg, musi wykupić ubezpieczenie OC. Nie ma większego znaczenia czy w posiadaniu drona jest osoba prywatna, czy firma. Konieczność wykupienia ubezpieczenia OC jest determinowana przez model i typ, a dokładniej masę, jaką posiada konkretny model.
Szkody wyrządzone przez drona – kto za nie odpowiada?
Wbrew pozorom tak niewielkie urządzenie jak dron potrafi dokonać poważnych uszkodzeń – i to nie tylko na rzeczach materialnych, ale również na osobach. Do stracenia nad nim kontroli może dojść naprawdę szybko, a często wręcz nie z naszej winy. Choć ubezpieczenie OC drona jest obowiązkową polisą obejmującą urządzenia od konkretnej masy, warto pomyśleć o wykupieniu jej, nawet gdy nasze urządzenie waży znacznie mniej. Już 5 kg drony potrafią wyrządzić poważne szkody. Jeśli w chwili ich powstania nie posiadamy polisy OC, wszystkie koszty związane z naprawą ponosimy my sami. W przypadku zakupionej polisy – to ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie. Często drony wyrządzają szkody pojazdom czy budynkom. Pokrycie takich strat nie jest tak obciążającym wydatkiem, jak zrekompensowanie szkód wyrządzonych na ciele.
Dron ubezpieczenie OC – kogo obejmuje polisa?
Na pozór zasada funkcjonowania polisy OC drona nie różni się niczym od ubezpieczenia OC samochodu. Jest jednak między nimi poważna różnica. O ile przy pojazdach ubezpieczenie obejmuje konkretny samochód, o tyle w przypadku dronów polisą objęty jest jej operator. W kontekście drona możemy więc mówić o ubezpieczeniu OC operatora drona. Nie zawsze ten zakres ochrony będzie wystarczający. Warto zastanowić się, czy ubezpieczeniem nie objąć również swojego urządzenia. Choć zapłacimy nieco więcej, będziemy mogli liczyć na zwrot środków, gdy nasze urządzenie zostanie uszkodzone.
Ubezpieczenie OC operatora drona – ile kosztuje?
Polisa OC drona nie jest zbyt dużym wydatkiem. Operator zwykle zapłaci za nie ok. 100 zł. Duże znaczenie ma jednak zakres ochrony. Jeśli decydujemy się na samo ubezpieczenie OC operatora drona, zapłacimy właśnie tyle. Dodatkowe ubezpieczenie urządzenia to dodatkowy koszt, nad którym warto jednak dobrze się zastanowić.
Jeśli chcesz maksymalnie zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC drona, koniecznie przyjrzyj się ofertom dostępnym w internecie. Z pewnością właśnie tam znajdziesz najkorzystniejszą dla siebie opcję.
Ubezpieczenie drona – kiedy warto rozszerzyć zakres ochrony?
W przypadku OC drona ochrona od odpowiedzialności cywilnej przypisana jest do operatora maszyny latającej. Należy o tym szczególnie pamiętać, jeśli do tej pory przywykliśmy do warunków ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego.
Zadośćuczynienie wypłacane osobom poszkodowanym w wyniku utraty kontroli nad dronem mogą osiągać naprawdę wysokie kwoty. W porównaniu do nich suma, jaką zapłacisz za dodatkowy zakres ochrony, jest bardzo niewielka. Niezależnie od tego czy spoczywa na tobie obowiązek zakupu polisy OC ze względu na masę urządzenia, czy też nie, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej powinno w dzisiejszych czasach niezbędne dla każdego operatora.
OC na drona – jaki masz wybór?
Posiadacze dronów nie mają zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC ich urządzeń. Niezbyt szeroka oferta wynika z prostego faktu – braku świadomości szkód, jakie mogą wyrządzić te urządzenia. Osoby fizycznie często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że ich urządzenie musi być objęte ubezpieczeniem OC. Wielu nadal traktuje dron jak swego rodzaju latającą zabawkę. Konsekwencje tego mogą być jednak dla nich bardzo niekorzystne. W szczególności, jeśli masa urządzenia przekracza 20 kg.
Gdy ubezpieczenie OC operatora drona chcesz rozszerzyć dodatkowo o ochronę samego urządzenia, jednym z najlepszych rozwiązań będzie wybór ochrony oferowanej przez producenta. Jest ona szczególnie polecana osobom, które urządzenie to wykorzystują w celach rekreacyjnych. Koszt takiego ubezpieczenia jest niewielki, często jest to zaledwie 10% wartości urządzenia. Kiedy Twój dron podczas latania zostanie uszkodzony, możesz liczyć na pomoc firmy. Najczęstszym podejmowanym przez nią działaniem jest zaoferowanie klientowi nowego modelu.
W jakich sytuacjach może dojść do uszkodzenia urządzenia? Tak naprawdę potrzeba niewiele – niesprzyjające warunki czy chwila nieuwagi – by dron uległ zniszczeniu. Jeśli postawiłeś na wysokiej jakości sprzęt z dobrej półki cenowej, nie warto ryzykować. Wybór dodatkowego zakresu ochrony ubezpieczenia da Ci poczucie bezpieczeństwa, gdy latanie dronem kończy się nieprzyjemnym zdarzeniem.
Najszerszą ochroną drony powinny być objęte, gdy “pracują” dla przedsiębiorstwa. Dotyczy to najczęściej firm logistycznych czy specjalistycznych, w których praca dronów jest niezbędna i to od niej zależy sama działalność, a więc także zarabianie.
Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.