Zmiana przeznaczenia pojazdu – kiedy możliwa i jak jej dokonać?

Redakcja 24 listopada 2021

Udostępnij:

Różnice konstrukcyjne pojazdów łatwo dojrzeć gołym okiem. Nie zawsze jednak możemy wywnioskować po samej konstrukcji, jakie przeznaczenie ma konkretne auto. Doskonałym tego przykładem są popularne niegdyś samochody z kratką. To właśnie dzięki temu elementowi pojazdy mogły być rejestrowane jako ciężarowe. Na przykładzie samochodów z kratką pokażemy Ci, jak wygląda cały proces zmiany przeznaczenia pojazdów.

Zmiana przeznaczenia pojazdu

Dlaczego właśnie na nich? Dziś pojazdy tego typu powoli odchodzą do lamusa, a ich właściciele decydują się na demontaż kratki. Nie mogą tego jednak zrobić samodzielnie, mimo że wykręcenie kilku śrubek nie stanowi większego problemu. Jak w takim razie zmienić zgodnie z obowiązującymi przepisami przeznaczenie pojazdu?

Samochody z kratką – co sprawiło, że stały się popularne?

Historia samochodów z kratką jest naprawdę ciekawa. Zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego tak popularne jeszcze kilkanaście lat temu pojazdy, dziś już trudno spotkać na polskich drogach.

Decyzja o zakupie pojazdu z kratką i rejestracji go jako pojazdu ciężarowego zapadała tak naprawdę w moment. A to wszystko za sprawą możliwości odliczenia pełnego podatku VAT od zakupu tego rodzaju pojazdów. Przedsiębiorcy posiadający taki samochód mogli również odliczyć VAT od zakupu paliwa, wymiany części czy serwisowania. Dziś osoby, które jakimś cudem posiadają samochody z kratką, decydują się na ich demontaż. Nie jest to jedyna zmiana konstrukcyjna w pojeździe, którą możemy dokonać. Jednak niemal w przypadku każdej zmiany konstrukcyjnej proces ten wygląda tak samo.

Zmiana przeznaczenia pojazdu – co to?

Pojazdy w naszym kraju klasyfikowane są ze względu na:

  • rodzaj,
  • podrodzaj,
  • przeznaczenie.

Z przeznaczeniem pojazdu nie zetkniemy się w przypadku samochodów osobowych. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy pojazd, który ma postać samochodu miejskiego, jest nim faktycznie w myśl przepisów. To kod ITS definiuje homologacje konkretnego samochodu. Doskonałym tego przykładem są właśnie pojazdy z kratką, które w przeszłości rejestrowane były jako samochody ciężarowe.

Co, jeśli zmiany konstrukcyjne pojazdu wpływają na jego przeznaczenie? Zapoznaj się ze wszystkimi krokami, które należy podjąć przy zmianach wprowadzanych w samochodzie.

Wybór odpowiedniego warsztatu do zmiany przeznaczenia pojazdu

Wiele zmian w pojeździe możemy przeprowadzić na własną rękę. Nie zawsze będzie to jednak dobry pomysł. W niektórych przypadkach możemy nawet ponieść przykre tego konsekwencje. Dotyczy to właśnie zmian wpływających na przeznaczenie pojazdu.

Aby wszystkie zmiany konstrukcyjne zostały przeprowadzone zgodnie z prawem, należy wybrać odpowiedni warsztat specjalizujący się w takich zadaniach. Aby upewnić się, że wybraliśmy właściwy wystarczy sprawdzić jego PKD. Jeśli widnieje w nim kod PKD 45.20. Z możemy być spokojni. Potwierdza on, że warsztat prowadzi działalność z zakresu konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych.

Wybór odpowiedniego warsztatu jest ważny nie tylko, gdy chcemy mieć pewność, że zmiany zostaną przeprowadzone profesjonalnie. Oprócz tego ważne jest wydanie odpowiednich dokumentów przez warsztat. Bez nich dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym będzie niemożliwe.

Warsztat powinien nam wydać:

  • zaświadczenie obejmujące zakres dokonanych zmian konstrukcyjnych,
  • oświadczenie o posiadanych przez warsztat uprawnień do wykonywania zmian konstrukcyjnych,
  • paragon lub fakturę.

Wydane dokumenty nie są jednak wystarczające, aby móc już udać się do Wydziału Komunikacji celem wprowadzenia zmian w dowodzie rejestracyjnym. Musimy odwiedzić jeszcze jedno miejsce.

Okręgowa Stacja Kontroli pojazdów – dlaczego musisz ją odwiedzić?

Zmiana przeznaczenia pojazdu, a więc dokonane zmiany w konstrukcji pojazdu muszą zostać zweryfikowane przez wykwalifikowanego pracownika Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy przeprowadzone zmiany w pojeździe nie wpłynęły negatywnie na jego stan i czy spełnia on określone warunki techniczne. W zależności od wprowadzonych w samochodzie zmian pracownik analizuje dokładnie każde z nich i zamiesza stosowne informacje będące potwierdzeniem, że wszystko zostało wykonane z uwzględnieniem obowiązujących warunków technicznych.

Za takie badanie zapłacimy 82 złote. Większy koszt poniesiemy, jednak gdy pojazd wymaga tradycyjnego przeglądy rejestracyjnego, którego cena wynosi 99 zł. Jeśli tak, w sumie zapłacimy 181 zł. Nie są to jednak wszystkie wydatki. Musimy liczyć się z tym, że kolejne poniesiemy w Wydziale Komunikacji.

Wydział Komunikacji – dopełnij wszystkie formalności

Gdy Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów potwierdzi, że zmiany konstrukcyjne pojazdu zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, przyszedł w końcu czas na wizytę w Wydziale Komunikacji. Jest to przedostatni krok do zakończenia wszelkich formalności. Na wizytę w urzędzie masz 30 dnia od wykonanego badania technicznego.

Pracownik urzędu będzie wymagał od Ciebie:

  • dowodu rejestracyjnego,
  • karty pojazdu (jeśli została wydana),
  • oświadczenia z warsztatu potwierdzającego dokonane zmiany konstrukcyjne,
  • dokumentu od warsztatu potwierdzającego uprawnienia do wprowadzania zmian konstrukcyjnych,
  • zaświadczenia z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów wykazujące dokonane zmiany,
  • dowodu osobistego,
  • ubezpieczenia OC,
  • potwierdzenia dokonanej wpłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego.

Zmiana przeznaczenia pojazdu a ubezpieczenie OC

Ostatnim krokiem przy zmianie przeznaczenia pojazdu jest poinformowanie swojego ubezpieczyciela o dokonanych pojeździe zmianach. Jest to szczególnie istotne, jeśli pojazd z samochodu ciężarowego staje się osobowym, jak ma to miejsce w przypadku przytaczanych samochodów z kratką. Nie poinformowanie TU o dokonanych zmianach jest równoznaczne z zatajeniem przed nim ważnych informacji.

Niektórzy z kierowców nie informują ubezpieczyciela z prostej przyczyny — nie wiedzą, że istnieje taka konieczność. Jeszcze inni nie robią tego w obawie o wzrost składki OC. Nie zawsze jednak zmiana przeznaczenia pojazdu oznacza wzrost kosztów ubezpieczenia. W niektórych przypadkach może się nawet okazać, że po rekalkulacji koszt polisy zmniejszył się.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments