Otwarte ubezpieczenie grupowe na życie – jak to działa?

Redakcja 10 sierpnia 2020

Udostępnij:

Grupowe ubezpieczenia na życie to coś, z czego korzystają przede wszystkim zakłady pracy. Dzięki wspólnej polisie dla pracowników wysokość składek jest niewielka, dlatego jest to bardzo chętnie wybierany wariant. Co jednak z osobami, które nie mają umowy o pracę? Czy dla nich jedynym rozwiązaniem jest indywidualne ubezpieczenie? Niekoniecznie! Przyglądamy się otwartym polisom grupowym i sprawdzamy, kto może do nich przystąpić.

otwarte ubezpieczenie grupowe dla ludzi

Czym jest otwarte ubezpieczenie grupowe?

Otwarte ubezpieczenie grupowe to produkt, który powstał w odpowiedzi na potrzeby osób niemających stałego zatrudnienia. Można je nabyć, w odróżnieniu od tradycyjnej polisy grupowej, poza miejscem pracy. Jest ono skierowane do osób w wieku produkcyjnym (przed emeryturą) i zazwyczaj obowiązuje do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Są jednak również pakiety obowiązujące znacznie dłużej – wszystko zależy od propozycji konkretnego towarzystwa.

Zakres ochrony takiej polisy najczęściej obejmuje śmierć ubezpieczonego, a także poważną chorobę, pobyt w szpitalu czy nieszczęśliwy wypadek skutkujący uszczerbkiem na zdrowiu. Niekiedy są też dostępne pakiety rozszerzone opiewające na wyższe kwoty i zapewniające świadczenia również w takich sytuacjach jak śmierć czy choroba współmałżonka, niezdolność do pracy czy urodzenie dziecka. 

Otwarte ubezpieczenie grupowe – dla kogo?

Ubezpieczenia grupowe wyróżniają się przystępną ceną składek. Ich atutem jest możliwość objęcia ochroną najbliższych (np. współmałżonka czy dzieci), ale nie oferują wielu możliwości dopasowania zakresu polisy do indywidualnych potrzeb. Są skierowane do wszystkich tych, którzy nie mogą wykupić ubezpieczenia za pośrednictwem swojego pracodawcy. W praktyce najczęściej korzystają z nich freelancerzy pracujący w oparciu o umowy cywilnoprawne i mający problem ze stałością dochodów. To przede wszystkim:

  • artyści, 
  • dziennikarze, 
  • copywriterzy, 
  • fotografowie,
  • graficy,
  • muzycy,
  • pisarze.

Otwarte ubezpieczenia grupowe są dla takich osób szansą, by zapewnić sobie ochronę w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia, nie ponosząc jednocześnie wysokich kosztów.

Otwarta polisa grupowa na życie – jak wybrać?

Otwarte polisy na życie znajdują się w ofertach wielu popularnych ubezpieczycieli, a każda z nich jest inna. Różnią się przede wszystkim zakresem ochrony i wysokością składek. Przed podpisaniem umowy warto też zwrócić uwagę na wyłączenia, czyli zdarzenia i sytuacje nieobjęte ochroną. Ponadto ważna może się okazać karencja – wyznacza ona okres, po którym można korzystać z benefitów ubezpieczenia. Np. jeśli karencja wynosi 6 miesięcy, a ulegniesz wypadkowi po 5 miesiącach opłacania składek, nie otrzymasz odszkodowania.

Aby wybrać właściwe ubezpieczenie na życie, warto skorzystać z pomocy. W internecie bez trudu znajdziesz darmowe narzędzia, które przedstawią Ci zalety i wady konkretnych polis lub pomogą dobrać ubezpieczenie zgodnie z Twoimi indywidualnymi predyspozycjami. Dzięki kalkulatorom online unikniesz zaś przepłacania za składki.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments