Jaki zakres posiada AC Cz. I

Redakcja 14 października 2009

Udostępnij:

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, wyłącznie do właściciela samochodu należy decyzja o jego wykupieniu. Jaki jest zakres tego ubezpieczenia? Czy warto je posiadać?

Polisy AC, popularnie zwane przez kierowców Autocasco, należą do ubezpieczeń komunikacyjnych, podobnie jak OC. Trzeba pamiętać, że jesteśmy zobligowani do posiadania polisy OC pojazdu. Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, do wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC zobowiązany jest każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Brak OC pojazdu skutkuje określonymi karami.

Tymczasem o wykupieniu AC decydujemy sami. Ubezpieczenie AC obejmuje rozmaite sytuacje, dlatego warto się gruntownie zastanowić nad jego posiadaniem, chociaż tanie AC wcale nie jest łatwe do znalezienia.

Informacje ogólne

Umowę ubezpieczenia AC zawieramy najczęściej na okres 12 miesięcy, istnieje także możliwość podpisania polisy ubezpieczeniowej na krótszy czas. Zanim jednak podejmiemy jakąkolwiek decyzję, zapoznajmy się z ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych i wybierzmy najbardziej korzystną dla nas. Często tłumacząc się brakiem czasu, podpisujemy umowę w najbliższym towarzystwie ubezpieczeniowym, a później okazuje się, że inna firma oferuje dużo lepsze dla nas warunki umowy. Warto zatem zarezerwować sobie trochę czasu i znaleźć to, czego naprawdę oczekujemy.

Pamiętajmy również, że prawie każde ubezpieczenie posiada rozmaite warianty uzależnione od oczekiwań klientów. Możemy zatem wykupić tylko AC od kradzieży, które będzie dużo tańsze od AC w wersji podstawowej, której zakres ochrony jest bardzo szeroki.

Jaki zakres ma ubezpieczenie autocasco?

Po pierwsze kradzież. Kradzieży pojazdu obawia się tak naprawdę każdy właściciel samochodu. Policja jest często bezradna, szczególnie w sytuacji, gdy skradzione auto jest od razu sprzedawane na części za granicę. Wówczas odnalezienie naszego samochodu graniczy z cudem.

Polisy AC obejmują swoim zakresem, m.in. sytuacje kradzieży pojazdu bądź jego elementów. Właściciele drogich, luksusowych samochodów lub tych kredytowanych przez bank powinni szczególnie rozważyć decyzje o kupieniu ubezpieczenia AC. Pamiętajmy, że samochody padają łupem złodziei nie tylko na parkingach centrów handlowych, ale również z garażu. Posiadając ubezpieczenie AC możemy sobie oszczędzić przynajmniej problemów finansowych.

Zanim jednak ubezpieczyciel wypłaci nam stosowne odszkodowanie, sprawdzi czy zostały dopełnione wszystkie obowiązki właściciela ubezpieczenia. Do podstawowych obowiązków należą, m.in. posiadanie dwóch par kluczyków i dokumentów samochodu. Przedstawienie tych przedmiotów ubezpieczycielowi warunkuje wypłacenie odszkodowania. Kolejnym obowiązkiem właściciela ubezpieczonego samochodu jest zamontowanie określonego rodzaju i liczby zabezpieczeń, co gruntownie jest opisane w OWU (Ogólne Warunki Umowy). Jeśli zobowiązani byliśmy do montażu dwóch zabezpieczeń, zarówno mechanicznego, jak i elektronicznego (gdyż wartość samochodu przekraczała sumę 50 000 zł), a tego nie uczyniliśmy, wówczas nie otrzymamy żadnego odszkodowania. Dlatego warto szczególnie skrupulatnie przeczytać dokumenty dotyczące naszego ubezpieczenia, aby nie rozczarować się po kradzieży auta, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania. Pamiętajmy, że nie wystarczy kupić ubezpieczenie AC, trzeba również dopełnić określonych w umowie obowiązków, aby otrzymać odszkodowanie.

Czy warto kupić ubezpieczenie AC?

Niektórzy kierowcy zastanawiają się dosyć długo nad kupieniem ubezpieczenia, gdyż nie należy ono do najtańszych. Jakie argumenty mogą przeważyć? Po pierwsze, warto pamiętać, że lepiej jednak wydać pieniądze na składkę i mieć pewność odszkodowania w razie kradzieży czy innej szkody. Po drugie, nawet kiedy nie dysponujemy dużymi środkami finansowymi, warto się zastanowić nad kupieniem ubezpieczenia AC, np. od kradzieży pojazdu. Lepiej bowiem posiadać jakiekolwiek ubezpieczenie niż żadne.

W drugiej części artykułu zostaną poruszone kwestie dotyczące pozostałego zakresu ubezpieczenia autocasco.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments