Co proponuje nam rynek ubezpieczeń komunikacyjnych?

Redakcja 29 listopada 2009

Udostępnij:

Ubezpieczenia komunikacyjne należą do najczęściej przez nas kupowanych ubezpieczeń. Być może wiąże się to z ogromnymi kosztami naprawy samochodu po kolizji, a na pewno z funduszami potrzebnymi na powrót do zdrowia zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Co proponuje nam w tej kwestii rynek ubezpieczeń komunikacyjnych?

Artykuł ten ma na celu opisanie jak wyglądają ubezpieczenia komunikacyjne, do których należą OC, AC, NNW oraz assistance. Niektóre są obowiązkowe, inne opcjonalne. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Czym się różnią? Które spośród nich warto kupić?

Jako uczestnicy ruchu drogowego odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale przede wszystkich za bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego. Każdy właściciel samochodu powinien orientować się w temacie ubezpieczeń komunikacyjnych, niestety często zaniedbujemy takie kwestie. A jest pewne, że oprócz gruntownej wiedzy i praktyki w prowadzeniu pojazdu, warto posiadać również ubezpieczenie, które pozwoli nam uniknąć problemów finansowych w razie wypadku, kolizji czy kradzieży auta.

Wiadomości podstawowe o ubezpieczeniach komunikacyjnych

Na rynku ubezpieczeń powstaje coraz więcej firm, a każda z nich posiada bogatą ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych. Oferty zawierają opcje podstawowe, jak również rozmaite dodatkowe warianty, które zapewne zadowolą każdego wymagającego użytkownika ruchu drogowego. Możemy też kupić wszystkie ubezpieczenia komunikacyjne, a towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje nam na pewno atrakcyjną ofertę finansową ze zniżkami. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiednich środków finansowych, jesteśmy jedynie zobowiązani do kupna obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na:

–   AC
–   OC
–   NNW
–   Assistance.

OC = ubezpieczenie obowiązkowe

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i bez względu na to, czy nasz samochód stoi wyłącznie w garażu, czy wciąż nim jeździmy, musimy je posiadać.  Zazwyczaj taką umowę podpisujemy na 12 miesięcy, a brak wcześniejszego wypowiedzenia skutkuje przedłużeniem o kolejne 12 miesięcy.
OC należy bowiem do ubezpieczeń obowiązkowych – wg artykułu 23 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi wykupić ubezpieczenie OC. Podstawowym celem OC jest ochrona innych uczestników ruchu, którzy ucierpieli w wypadku spowodowanym z naszej winy. Jeśli wymusimy pierwszeństwo i spowodujemy wypadek, który doprowadzi do uszkodzenia innego pojazdu, wtedy nasz ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy uszkodzonego przez nas samochodu.

AC = zabezpieczenie m.in. przed kradzieżą

AC jest ubezpieczeniem opcjonalnym i nie mamy obowiązku jego kupna. Autocasco jest szczególnie atrakcyjne dla posiadaczy drogich, nowych oraz kredytowanych samochodów. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje swoim zakresem sytuacje związane z kradzieżą, uszkodzeniem samochodu przez nieprzewidziane zdarzenia, tj. grad, ulewny deszcz, upadek drzewa bądź innych przedmiotów. Natomiast wysokość składki ubezpieczeniowej uzależniona jest od różnych czynników, m.in. znaczenie ma wartość rynkowa auta, marka czy wiek samochodu. Wydaje się, że powinniśmy wykupić ubezpieczenie AC, jeśli posiadamy drogi samochód, który dodatkowo jeszcze spłacamy.

Assistance = dodatkowa ochrona

Kolejnym dodatkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest Assistance, które otrzymujemy najczęściej w pakiecie wykupując OC lub AC. Ubezpieczenie to obejmuje swoją ochroną takie sytuacje, jak:

– holowanie do określonej kwoty,
– naprawę samochodu na miejscu zdarzenia do określonej kwoty,
– przewóz kierowcy i pasażerów z miejsca wypadku,
– złomowanie pojazdu, parkowanie pojazdu na parkingu strzeżonym do określonej kwoty.

NNW = przede wszystkim zdrowie

Dodatkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które powinniśmy wykupić jest NNW, czyli polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków lub śmierci ubezpieczonego w czasie podróży samochodem. Ważne jest, iż ochroną ubezpieczeniową objęci są zarówno kierowca, jak i jego pasażerowie. Natomiast sumę, na którą chcemy się ubezpieczyć wybieramy sami i m.in. od niej zależy wysokość opłacanej przez nas składki. Dla przykładu, jeśli ubezpieczymy się  na 40 000 zł i utracimy zdrowie w 10%, otrzymamy rekompensatę w wysokości 4 000 zł. Zanim jednak podpiszemy jakąkolwiek umowę, gruntownie ją przeczytajmy, aby uniknąć przykrych niespodzianek (sytuacje wyłączeń, w wyniku których nie otrzymamy odszkodowania).

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments